Den förlorade sonen återvänder
Göteborg, det är där det händer, har det hetat i många år. Toppartister, konserter, idrott av yppersta klass, stjärnor, men i dag stämmer det inte riktigt med verkligheten.
Scandinavium är ålderstiget och saknar mycket av det åskådarna önskar. Nya Ullevi står där i sin prakt, men inne på arenan ekar det tomt.
Mycket diskussioner
Många har åsikter i Göteborg och så länge uppstår två andra unika arenor. Nya Göteborgs Arena, Ola Serneke och Nils Wigrens enorma skapelse, som blir landets första och största multiarena och samtidgt växer också Partille Arena, Sävehofs drömanläggning.
Men nu agerar Göteborgs stad, inte minst inför vetskapen att det handlar om stora pengar. Drygt 400 evenemang genomförs varje år med närmare 2 miljoner besökare. Allt med en väsentlig stor ekonomisk betydelse för hotell, restauranger och handel.
Hos Got Event som har varit en motor för besöksnäringen lanseras en ny evenemangsavdelning. Ansvaret för vad som sker på tio arenor i stan får ett skärpt uppdrag att se till att det händer mera.
Han brinner för stan
Första åtgärden när Göteborg rustar – värva hem Anders Albertsson.
Göteborgaren som tidigare jobbade bl a som arenachef på Ullevi under flera år och i allra högsta grad var delaktig i vad som hände i stan. Men han valde att flytta till Stockholm och blev generalsekreterare hos Svenska Friidrottsförbundet. Nu är han tillbaka.
- Det känns jättekul att återvända till västkusten. Got Event är hemma för mig, det är där det händer, det är där det finns action och inte minst engagerade medarbetare, säger Anders Albertsson.
Han brinner för sitt Göteborg.
Kan sitt Göteborg
- Vi är väldigt glada att presentera Anders Albertsson som ansvarig för den nya avdelningen, säger vd Lotta Nibell och är mycket glad över att rekryteringen lyckades.
Anders Albertsson är 49 år och har en gedigen erfarenhet av evenemang på högsta internationella nivå och ett stort kontaktnät inom både idrotts- och musikvärlden.
Han är väl insatt i Got Events betydelse och han vet vad han till sitt förfogande - Ullevi, Scandinavium, Gamla Ullevi, Bravida Arena, Valhalla IP, Valhalla sporthallar, Frölundaborg samt Valhallabadet. Och tillgången till 125 medarbetare.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.