Blåvitt bygger ny organisation

IFK Göteborg har presenterat sin nye tilltänkte ordförande. Trots hemlighetsmakeri läckte namnet ut i förväg. Frank Andersson, välkänd inom både idrott och politik i Göteborg.
Runt tio ledande personer på Kamratgården och i styrelsen har slutat i IFK Göteborg under det senaste året. Nu ska ersättarna presenteras.

 

Han är en genurin göteborgare med mycket stor vana och erfarenhet från styrelserum.

Frank Andersson var länge en av Göteborgs tyngsta politiker, både som kommunalråd och ordförande i socialdemokraterna i stan. Dessutom har han haft olika uppdrag i regionen.

Mycket idrottsintresserad

Han är mycket idrottsintresserad och är styrelseordförande i både Västsvenska Idrottsförbundet och Idrottens Spel. Inte nog med det, han har under 22 år varit ordförande i Gunnilse IS.

Han är Blåvitt-fan sedan barnsben och var mötesordförande vid IFK Göteborgs årsmöte i fjol. Han kan sin klubb och känner till bakgrunden till vad som sker just nu i föreningen.

- Jag har ju hjälpt klubben en del genom åren och känner Gunnar Larsson och Kurt Eliasson (båda har varit ordförande i IFK tidigare) mycket väl. De tre senaste åren har jag lett årsmötena.

Om IFK Göteborg i dag låter han erkänna:

- Det ser ju jättebra ut sportsligt. Allt handlar sannolikt om att få ordning på ekonomin.

"Laget i mitt hjärta"

Joakim Brinkenberg är valberedningens ordförande i Blåvitt. han säger:

- Frank har gedigen idrottslig kompetens, stor vana av styrelseuppdrag och är dessutom van vid medlemsstyrda organisationer.

Frank Andersson hade inte en tanke på att säga nej när han fick frågan.

- Blir jag vald som ordförande för IFK ser jag det som en spännande utmaning, men också som en stor ära eftersom det är laget i mitt hjärta. Föreningen har ett sportsligt framgångsrikt år bakom sig och alla möjligheter att nå ännu bättre resultat i år. 

- Men den finansiella problematiken har skapat oro och nu måste vi hitta vägar tillbaka till en budget i balans.

Flera förändringar

Det blir flera förändringar i styrelsen. Karl Jartun, Kristina Cohn Linde och Conny Blessner har avböjt omval. Likaså vill kassören Ulf Ivarsson lämna trots att ett år återstår av hans mandat, men han anser sig inte ha tid att stanna. Till nya ledamöter på två år föreslås Andreas Johansson och Jakob Andreasson.

- Båda två har stark förankring i föreningen. Andreas bidrar med viktig kommunikativ kompetens och Jakob har sin styrka på det ekonomiska området, säger Joakim Brinkenberg.

För omval föreslås Cecilia Andersson och Olof Myhrman. Mats Ahdrian, Mats Engström och Mikael Kjellström har ett år kvar på sina mandat.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Den ekonomiska bilden av Dam-EM 2025 klarnar allt mera.

Via flera fans och besökare vid arenorna har omsättningen ökat avsevärt. Nu avslöjas att 600 000 biljetter är sålda och att de förväntade intäkterna väntas uppgå till inte mindre än 128 miljoner euro och därmed budgeteras prispengarna till 41 miljoner euro. Det står också klart att Dam 2025 redan överträffar alla tidigare arrangemang.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svensk Hockey-TV har haft sitt mest framgångsrika år hittills under säsongen 2024/2025. Plattformen, som sänder hockey från hela Sverige – från cuper och ungdomsserier till elitnivå – har vuxit kraftigt i både räckvidd och användning. Med över 300 ishallar utrustade med automatiserade och AI-styrda kamerasystem, 2,5 miljoner unika tittare och mer än 7 miljoner strömstarter, har Svensk Hockey-TV blivit en del av den svenska hockeypublikens vardag.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.