I en isvägg försvann nästan allt
Anna Holmlunds liv upphörde den 19 december 2016. I en stenhård isvägg i en skicross-bana i norra Italien tog livet slut. Andningen upphörde och hjärtat slutade slå. Allt som hon kunde, visste och förstod försvann där och då. I en ny dokumentär har SVT: s Björn Becksmo på ett nära och ärligt sätt följt Anna Holmlund och hennes kamp för att vinna tillbaka livet hon förlorat.
Jasmine Albulkheir, landslaget fysioterapeut, var först på plats och lyckades få igång Anna Holmlunds hjärta och efter ett tag även hennes andning. Det blev akut transport med helikopter till sjukhuset i Bolzano där sattes Anna i en medicinsk koma, i ett försök att spara hennes organ.
Ett tillstånd som varade i tre månader. Under tiden drabbades Anna drabbas av ytterligare komplikationer med blodproppar och lunginflammationer.
Assistenter dygnet runt
Det konstateras att hennes hjärnskada är en trea på den fyra gradiga DAI-skalan (Diseas Activity Index), där en fyra är lika med hjärndöd. Ett tillstånd där många inte uppnår medvetande eller egen andning. Majoriteten blir institutionaliserad.
Men! Anna Holmlund är unik, hon har en talang, en vilja och en vinnarinstinkt som är exceptionell. Anna är en elitidrottare och det är precis som en sådan hon tar sig an den tuffa rehabiliteringen.
Hon kan inte gå, hon kan inte sköta sin egen hygien eller sina toalettbesök. Hon är omgiven av assistenter dygnet runt, men det hindrar inte henne från att ge allt hon har i sin kamp att vinna tillbaka sitt eget liv.
Dokumentären skildrar inte bara kampen och framstegen utan även de svåra stunderna.
De mörka stunderna
Den tidigare skicrossåkaren Anna Holmlund blir dag för dag mer och mer medveten om sitt tillstånd. Det gör henne ledsen emellanåt och det är då de mörka tankarna kommer. Anna vill inget hellre än att åka hem – åka hem till den gamla Anna Holmlund, den Anna som fanns innan olyckan.
Björn Becksmo har jobbat som journalist i drygt 20 år och har bevakat och kommenterat skicross i över tio år. I den här dokumentären har han på ett nära och ärligt sätt följt Anna Holmlund och hennes kamp för ett liv, där en utopi är att hon ska kunna ta hand om sig själv.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.
AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.