Wassberg och Mieto kämpar i nya reklamfilmer

Vissa sportögonblick glömmer man aldrig. OS-loppet mellan Thomas Wassberg och Juha Mieto 1980 i Lake Placid är ett sådant.  Nu återupplivas striden i ett antal reklamfilmer.

Thomas Wassberg och Juha Mieto möts bland annat i en ångande het bastutävling och i en uthållighetstävling där de hänger i en trädgren. Och så bär de stockar.

Med bara en hundradels sekund mellan första- och andraplatsen är det det jämnaste 15-kilometersloppet någonsin i ett OS. Nu väcker skidlegendarerna liv i sin Lake Placid-duell – 38 år senare tack vare det åländska spelbolaget Paf som påminner om rivaliteten i en marknadsföringskampanj för ett nytt spel.Nu, 38 år senare, tävlar de igen mot varandra i en rad underhållande reklamfilmer som spelades in i Lappland av det svenska produktionsbolaget Storyfire. De möts bland annat i en ångande het bastutävling och i en uthållighetstävling där de hänger i en trädgren.  

Inför frågan om vem som skulle vinna 15-kilometersloppet idag blev svaren:

“Det beror på. I skidåkning har nog jag störst chans att vinna, men om vi hugger ved skulle det vara Juha!”, säger Thomas Wassberg.

“Om jag skidar, säg 10 km och Wassberg  20 km, då skulle vi nog komma i mål ungefär samtidigt”, skrattar Juha Mieto.

Där de pratar om sin  vänskap, storyn bakom medaljen som skulle brytas itu och varför de valde att nu  återuppväcka sin rivalitet i Pafs spel.

Se reklamfilmerna med Wassberg och Mieto här. - inklusive  en kort videointervju med Wassberg och Mieto,   https://www.youtube.com/playlist?list=PLjSGoO_widaaq8q_gg8UCiSBsT0srX1eU

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.