Därför stoppas bandy-VM

Svenska Bandyförbundet måste säga nej till att arrangera bandy-VM. Tänkta spelorter var Vänersborg och Trollhättan, med en final på Heden i Göteborg. Frågan har förhalats av Internationella Bandyförbundet och nu backar arrangörsklubbarna av ekonomiska skäl.

IBF har i det längsta dröjt med att ge klara besked. Tidigare fanns ett preliminärt besked om att den 15:e september skulle kunna vara ett datum då västgötapakten kunde få veta vad som gällde.

- Förutsättningarna för att vi ska arrangera detta är mindre nu. VM ska gå i början av februari nästa år och man behöver nästan ett år på sig att förbereda en sådan här stor grej, sa Stig Bertilsson, ordförande i IFK Vänersborg, redan för en tid sedan och då tidtabellen redan var för kort.

Med VM-final på Heden

Stig Bertilsson såg inledningsvis möjligheterna till ett gemensamt arrangemang med Gripen Trollhättan BK och Villa Lidköping BK och framhöll då:

- Tre nybyggda hallar inom 60 km, det måste vara ett intressant koncept.

Ett aber var dock en begränsad publikkapacitet i hallarna och därför fanns förslag om att spela på Heden i Göteborg, och skapa läktare för minst 10 000 åskådare.

Men nu är väntan slut. Klubbarna har meddelat Svenska Bandyförbundet som i sin tur har skickat beslutet vidare till Internationella Bandyförbundet (FIB) att det saknas möjlighet att arrangera ett VM med 15 nationer i februari 2010.

- Orsaken till detta är det ekonomiska läget totalt sett och att risktagandet av parterna har upplevts vara för stort, säger Svenska Bandyförbundets generalsekreterare Rolf Käck i en kommentar till svenskbandy.se.

– Vi har vridit och vänt, och räknat flera gånger, men har kommit fram till att det ekonomiska läget gör att vi inte vågar ta en sådan stor risk, säger Rolf Käck.

Alla länder ska bjudas

Ett starkt skäl till att det slutligen blev ett nej är traditionen att arrangörsförbundet ska stå för kost, logi och transporter. Med 15 lag blir enbart den posen stor i budgeten, i synnerhet när 15 länder ska delta.

– Bara för kost, logi och transport blir det en kostnad på ungefär 3,5 miljoner. Det är för mycket pengar, säger Rolf Käck.

Frågan är om det blir ett världsmästerskap över huvud taget. Och i så fall var. Ovissheten är stor och påvisar en splittring i bandyvärlden. Ryssarna har också haft viljan av att arrangera VM, men även där har ekonomiska problem fördröjt ett beslut.

Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten. 

 Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.

Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen