Klart förslag- början till nyordning

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Rapporten från Centrum för Idrottsforskning var en trist signal om att svensk elitidrott inte är nödvändigt bra utformad. Granskningen påvisade att elitidrotten står inför ett vägskäl.  Men det visste vi sedan tidigare.

Redan 2020 i rapporten ”Remiss – elitidrott 2030” kunde vi läsa, att ”något är på väg att spricka” för svensk elitidrott. Rubriken då var ”Ett sluttande plan.”

Nu går larmet igen.  Det behövs en statlig idrottsutredning, och vi har redan gjort ett förslag. Läs här om ett utkast till direktiv. 

Centrum för Idrottsforskning, med professor Johan R. Norberg i spetsen ger idrotten underbetyg

Nu måstereaktionen bli starkare och mer meningsfull. Det behövs en statlig idrottsutredning, och vi har redan gjort ett förslag. Läs här om ett utkast till direktiv. 

Vid senaste RF-stämman valdes Anna Iwarsson till RF:s ordförande. En gedigen idrottsledare med erfarenhet från alla nivåer fick det stora ansvaret att leda svensk idrott. Nu är det bråttom att baxa upp idrotten ur det dike där tidigare ledningar har kört ned. 

Regeringen måste tillsätta en statlig utredning, givetvis med företrädare för idrotten, för att skapa riktlinjer

Nya riktlinjer

Där måste man naturligtvis också behandla självförvållade tokigheter som fördelningen av RF-stödet till specialförbunden.

 

Idrottsministern Jacob Forssmed (kd), har ännu inte gjort några avtryck. Han får ändå berömmande ord från ordföranden från större förbund, men behöver hjälp. Därför har jag hjälpt honom, och RF:s ledning, med utkast till direktiv till en ny idrottsutredning. Kanske kan en sådan få samma betydelse som den klassiska ”Idrott åt alla” (SOU 1969:29), som lade grunden till statens syn på idrotten. 

Här kommer ett förslag på direktiv till 2024 års idrottsutredning:

 

Svensk idrott är landets största folkrörelse med 19 000 föreningar, närmare 800 000 ledare och tre miljoner medlemmar.

 

Om de ideella insatserna skulle avlönas med en fritidsledarlön skulle det kosta 20 miljarder kronor per år. En betydande insats för samhället.

Mer än 2 miljarder

Det ordinarie statsanslaget är ca 2 miljarder per år. Kommunernas totala stöd, i första hand till byggande och drift av anläggningar är sju gånger så stort.

Nu står svensk idrott inför stora utmaningar. 

Bredden i svensk idrott ger många barn och ungdomar möjligheten att komma i kontakt med många idrotter. Rapporter under senare tid visar, att detta inte är en tillräcklig grund för att också utveckla en framgångsrik elitverksamhet.

Utredningen bör, i bred dialog med idrottsrörelsen, analysera för- och nackdelar med den nuvarande uppdelningen i tre centralorganisationer (RF, SOK och Parasport Sverige) för utveckling av elitidrotten. 

Den ekonomiska tryggheten för de atleter som satsar på elitidrott måste öka. Nästan var femte olympier lever under existensminimum. De saknar möjligheter både till pensions- och sjukpenninggrundande inkomst. 

Nya förslag skasyfta till att förbättra elitidrottarnas möjligheter att kombinera elitidrott och högskolestudier. Lärdom borde utnyttjas från tidigare försök som Sport Campus Sweden, där Stockholmsregionens idrottsorganisationer, kommuner och lärosäten tillsammans skapade en organisation, som gav totalt 550 elitidrottare i regionen ett starkt stöd. En satsning som nonchalerades centralt. 

Ett allvarligt hinder för utvecklingen är bristen på anläggningar. Utredningen bör lämna förslag om hur stat och kommun på ett bättre sätt ska kunna samverka, så att det stora behovet av idrottsanläggningar bättre kan tillgodoses.

Under senare år har idrottsrörelsen fått speciella resurser för att arbeta med projekt som har stark koppling till den samhällspolitiska debatten. Utredningen bör analysera resultatet av dessa satsningar.

Föreningslivets speciella förutsättningar för att göra samhällsinsatser bör granskas i ett försök att hitta en strategi. De grundläggande förutsättningarna för föreningar, av olika karaktär och kapacitet ska synas för att skärpa verksamhet med skiftande möjligheter.

Behövs tre aktörer?

Utredningen ska behandla frågan om motiven för, den önskvärda nivån och fördelningen av det långsiktiga stödet från riksdag, landsting och kommuner.

En central fråga är fördelningen av statsstödet. På det viset ska också rollerna blottas för de tre ledande aktörerna, RF, SOK och Parasporten. Utredningen bör lämna förslag om hur den framtida fördelningen av centrala medel till idrottsrörelsen ska ske.

Flera specialförbund har ifrågasatt fördelningsprinciperna med hänvisning till att riksidrottsstyrelsen inte kan leva upp till lagstiftningens krav på neutralitet vid fördelning av medel. En skärpning av villkoren är nödvändig.

Som synes. en nödvändig revision Ansträngningarna tar tid och jobbet måste komma igång omedelbart.  

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.