Hugo Stenbeck köper Malmö Redhawks
Spelet bakom kulisserna har pågått i en vecka, men avslöjades i dag när Sydsvenska Dagbladet fick tillgång till avtalet.
Omedelbar jakt på nya spelare
”I natt skickades papper fram och tillbaka mellan Malmö Redhawks representanter och Stenbecks advokater i Schweiz”, skriver Sydsvenskan.
Hugo Stenbeck köper 51 procent av aktierna i Malmö Redhawks Holding AB och går omedelbart in med 10 miljoner kronor för att säkra verksamheten.
Dessutom vill han omedelbart förstärka truppen med målet att laget ska nå playoff och sedan kvalserien.
Hemliga förhandlingar i Schweiz
Det är Redhawks styrelseordförande Christian Rasmusson och Percy Nilsson som har haft hemliga förhandlingar med Hugo Stenbeck och hans företrädare under de senaste dagarna.
Allt har skett under största tänkbara tystnad eftersom klubben basunerade ut ett helt annat budskap för en vecka sedan. Även då förekom Hugo Stenbecks namn i en framtida finansiering, men det hette att ett nybildat eget bolag, MR Hockeyinvest, med tillgång till 10 miljoner skulle ta ansvar för utvecklingen och alla ansträngningar var inriktade på att bygga en egen ungdomsverksamhet.
Nu gäller full elitsatsning, det står helt klart.
2 miljoner euro årligen
Hugo Stenbeck går direkt in med 10 miljoner och han ska också stå för värvningen av nya spelare. Därtill ska han satsa 2 miljoner euro per säsong till och med 2013.
Allt blir möjligt via ytterligare en nyemission där de nuvarande aktieägarna i Malmö Redhawks Holding behåller sina aktier.
Näst största aktieägare blir MR Hockeyinvest, som ska äga mellan 20 och 25 procent av aktierna och just MR Hockeyinvest har också kravet att få en tredjedel av styrelseplatserna och bli en stark minoritetsägare för att säkerställa bevaka ungdomssatsningen, enligt Sydsvenskan.
Dessutom uppges att Percy Nilsson och hans bolag Parkfast blir den tredje största aktieägaren i Holdingbolaget.
Affärsavtalet innebär att Hugo Stenbeck får 66 procent av aktierna i Malmö Redhawks Holding om och när klubben når elitserien under de närmaste tre åren.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
S Ulrich (inte verifierad)
fre, 2011-01-28 14:09
1. Vad är det som köps?
Vore välgörande om journalisterna klarar ut vad det är som köps. Självfallet är det inte klubben som HS har köpt och inte heller det IdrottsAB, som klubben till äventyrs har, Vad är det då HS satsar sina miljoner i, och vilken påverkan får det på klubben och dess medlemmar? Idrottens affärer kanske kan reda ut begreppen!Anonymous (inte verifierad)
fre, 2011-01-28 14:41
2. Malmö Redhawks
Vi har sett det förut när någon går in med mycket pengar i en klubb. Personligen tror inte jag på köpet av spelare utifrån. Det är helt förkastligt. De saknar hjärta för klubben och är bara intresserade av vad de får i lönekuvertet. Se bara i Frölunda Indians. Niklas Andersson snart 40 år och bäst i laget. Bort med finnarna. Det som däremot är sunt är att inte ha för bråttom när man får in pengar. Satsa på att utveckla ungdom och juniorer för det är där som jag tror vinsterna finns över sikt. Lycka till eftersom Malmö Rehawks skall finnas i elitserienAnonymous (inte verifierad)
mån, 2011-01-31 08:56
3. redhawks malmö aktie
jag vill ge aktie värt 1000 kr köpt några år sen. ge bort den gratis till hugo stenbeck. om han vill. hör av dig .mvh per