Nya fakta väcker frågor i Nyköping

Allt mera uppgifter börjar komma fram runt Nyköpings Hockeys konkurs. Och det visar sig att lönesiffrorna från klubben inte alls stämmer med de belopp som nu avslöjas.
På Nyköpings Hockeys hemsida förklarar styrelsen om vad som har hänt - och deklarerar det oundvikliga.

 

Enligt ledarna i Nyköpings Hockey var skälet till konkursen att Skattemyndigheten vill ha en fordran på klubben på ca 1 miljon kronor efter en tidigare pågående revision mot klubben.

Mörkade situationen

Nu visar det  sig att NH-styrelsen mörkat skatterevisionen för medlemmarna som skänkte 1 700 kronor för att rädda klubben i december 2013, skriver lokaltidningen Sörmlands Nyheter.. 

NH har skulder på nästan 2,8 miljoner kronor, bland annat till Skatteverket och Nyköpings kommun. Skatteverket ville ha 370 000 kronor av Nyköpings Hockey, men det gällde ett mindre belopp för fria måltider, fri bostad och resor. 

Det som fick Skatteverket att agera var att NH betalat ut över 1 miljon kronor mer i löner än vad man uppgett ursprungligen till Skatteverket. 

Ungdomarna i en annan klubb

Under granskningen har de här uppgifterna framkommit och nu krävs NH-ledarna på en förklaring. Stämmer siffror kan att spelarna tvingas till extra skatt.

1 april spärrade Kronofogdemyndigheten alla bankkonton för Nyköpings Hockey. Då fanns 80 000 kronor kvar att plocka ut för kronofogden.

Kritik väcks också mot Nyköpings kommun som nekade klubben att sälja namnet på hallen. Det hade varit ett sätt att hjälpa föreningen i den här pressade situationen.

Med målet att rädda ungdomshockeyn har ett 80-tal föräldrar mobiliserat i hopp om att lagen ska få bestå. Möjligheten finns att gå in under den klubb som heter Gripens som spelar i division 4.

Nyköpings Hockeyklubb grundades 1990 som Nyköpings Hockey 90 eller NH90. Namnet ändrades 2003 till IK Nyköpings Hockey, och 2007 till det nuvarande.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Magnus Sjöholm (inte verifierad)

tis, 2014-04-15 06:33

1. Journalistik?

Hej! Hur kan ni skriva en partsinlaga? Borde ni inte låta motparten uttala sig?

Micke (inte verifierad)

tis, 2014-04-15 07:13

2. Fegt

Efter många fega uttalanden från NH:s styrelse där man skyller på Skatteverket för självklara beslut spär IA på genom en extremt vinklad artikel. Skulle NH:s naiva mathantering inte förmånsbeskattas för första gången i världshistorien? Hur försökte Wirf ta kontakt med Skatteverket? Åkte han ens upp till kontoret eller försökte han bara ringa en revisor som inte var på plats den veckan? En ansvarslös styrelse och nu en ännu mer ansvarslös " journalistik.

Magnus Sjöholm (inte verifierad)

tis, 2014-04-15 20:00

3. Märkligt

Hej! Hur seriösa är ni egentligen? Ni går inte i svaromål, ni publicerar flera artiklar helt osignerade. Ni har i detta utskick flera artiklar snarlika textreklam, bland annat den om Skoda. Det finns en hederskodex även inom sportjournalistiken – man bemöter eller förklarar när läsarna ifrågasätter. Eller struntar ni även i det?

thomasejd

ons, 2014-04-16 23:58

4. Apropå seriösa

Hej, Magnus. Vi signerar inte artiklar där vi återger uppgifter från annat håll, tidningar, sajter etc. Vi ger svar så snabbt vi förmår och beroende på arbetsbelastning. Här skiljde det några timmar från publicering till fråga och i sin tur svar. Textreklam är det inte om vi i en serie artiklar berättar om t ex företag och föreningar och hur de jobbar med sponsring och rättigheter. /Thomas Ejderhov, chefredaktör

Magnus Sjöholm (inte verifierad)

tors, 2014-04-17 01:24

5. Seriositet?

Hej Thomas! 1. Det tog alltså 2 dygn och 17 timmar att svara och då får jag inte ens svar på den ursprungliga frågan - hur kan ni publicera en partsinlaga utan att låta motparten kommentera påståendena? 2. Tycker Skodatexten är ett klart fall av textreklam! Ni berömmer marknadsföraren, lovordar företaget/produkten och har inte med ett enda kritiskt ord. Det är textreklam, t o m dålig textreklam eftersom den är så uppenbar. 3.Det är väl självklart att längre texter alltid ska ha en avsändare. Någon har valt ut det som citeras, skrivits, dragit slutsatser, saxat och satt ihop pressmedl. Även "nyheter" i Idrottens Affärer kräver en ansvarig, om än ej alltid en journalist.

Dan Persson

tors, 2014-04-17 21:30

6. Snälla Magnus

Vi heter Idrottens Affärer. att berätta vad företag gör är lika naturligt för oss som för Dagens Industri. Textreklam uppstår om vi får betalt av företaget. Det får vi inte. Du har vare sig förstått publicistiska principer eller vår roll. Osignerat försöker vi berätta vad som händer utifrån andra källor eller egen källa. I krönikor har vi signerade krönikor där krönikören står för innehållet.

Magnus Sjöholm (inte verifierad)

lör, 2014-04-19 07:18

7. Det jag inte förstod

Hej Dan och tack för förtydligande. Nu förstår jag bättre er nya roll och nya publicistiska idé eftersom textreklam inte alls handlar om pengar utan enbart om att vara ärlig mot läsarna och självständig gentemot de/det man skriver om. Det är sorgligt att Idrottens Affärer som jag en gång värderade så högt nu inte enbart vinglar fram och tillbaka över journalistikens etiska gränser av ekonomisk vinning skull utan även på grund av ren skär okunnighet. Tack Dan, du kunde inte uttryckt detta dilemma mer precist än du gjorde!

thomasejd

lör, 2014-04-19 16:01

8. Ge dig!

Magnus, sluta nu med att använda rena påhitt och lögner för att få dina egna slutsatser bekräftade. Det är inte textreklam för att vi skriver om ett företag och/eller dess produkter. Vi berättar om deras strategier och resultat. Det är relevant och vi har fått ett bra gehör hos läsarna för den här typen av texter. Glad påsk på dig, nu lägger vi ner den här frågan. Thomas Ejderhov

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen  i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.

VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.