Nu är det värt att träna...

Med våren kommer en ökad lust att träna. Och många tycker det får kosta, om det så är gympass, läder eller annan utrustning. Det är det värt.
Många gillar att använde de utegym som blir allt vanligare runt om i Sverige. Foto: Pontus Lundahl, TT

 

7 av 10 uppger att målet med träningen under våren är att få bättre kondition. Löpning och cykling ligger i topp när det gäller vad man tränar. 

I Friskis&Svettis undersökning Träningsbarometern har drygt 1 000 svenskar svarat på frågor om sina träningsvanor.  

Lite trögt, men...

På vintern är det 35 procent av de som tränar som uppger att de har någon form av pass två-tre gånger per vecka. Men det är också lite trögt och först på våren ökar andelen till 55 procent. 

Det vanligaste målet med träningen är att förbättra konditionen, 7 av 10 uppger det. Men att öka träningsdosen har sina risker.

- Progression och variation är nyckeln till hållbar konditionsträning. Att gå ut hårt och bara öka fungerar inte. Det leder ofelbart till skador. Leder, muskler och senor tar stryk av hård och ensidig träning. Men genom att gradvis öka träningsdosen och att variera träningen håller kroppen hela säsongen, säger Magnus Strömberg, utvecklingsansvarig på Friskis&Svettis Riks.

Träningen ska variera

De träningsformer som är populärast under våren är löpning och cykling tillsammans med styrketräning.

- Det är klokt att varva konditionsträning med styrketräning. Idag finns det många utomhusgym eller så kan man göra övningar som knäböj, utfallssteg och tåhävningar i samband med löpträningen, säger Magnus Strömberg.

Träningsbarometern är genomförd av marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 19-24 mars 2015 har sammanlagt 1001 intervjuer genomförts med män och kvinnor 18-74 i Sverige.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen