Företag bakom ny tennissatsning

I mitten av 80-talet och under hela 90-talet vimlade det av svenska tennisspelare på världsrankningen. Tre av dessa var göteborgarna Magnus ”Gusten” Gustafsson, Christian Bergström och Jan Apell som tränades av Tim Klein.

Magnus Gusten Gustafsson, Christian Bergström och Janne Apell är tre f d storspelare som har gått samman och står bakom en ny tennissatsning i Göteborg.

Tim hade ett 20-tal hungriga juniorer i sitt stall och verksamheten var ett lyckat komplement till den vardagliga klubbträningen.  5 av juniorerna lyckades slå sig in bland de 100 bästa i världen vilket är ett facit som ingen annan tränare i världen har varit i närheten av.

Nu startar Tims adepter Klein Players, en satsning i hans anda. Redan för 6,5 år sedan startade Gusten ”Små Lirare” för barn som ville spela lite mer och ha kul tillsammans.  Klein Players är en fortsättning på Små Lirare och bygger på kamratskap och att det skall vara roligt att satsa på tennis. 

” - Tennis kan vara en väldigt ensam sport men tack vare denna satsningen tror vi att killarna och tjejerna kommer att ha samma roliga tennisresa som vi fick uppleva som juniorer. Det var riktigt hårda träningspass men förmodligen den roligaste tiden i min karriär. Att de dessutom får göra denna resa i hemmamiljö ökar chanserna till att de flesta kommer att vilja fortsätta och satsa stenhårt på sin sport. Detta är en unik privat satsning ,tillsammans med våra samarbetspartners, där vi tillsammans med tennisklubbarna i Göteborg samt Tennis Göteborg kommer att ha en röd tråd i barnens tenniskarriär från 7-8 års ålder genom Små Lirare och därefter Klein Players när de fyller 14 år fram till att de har blivit seniorer” menar Gusten.

”- Detta är precis vad svensk tennis behöver. Ett samarbete med dokumenterat erfarna ledare som arbetar nära föräldrar och klubbar där pojkarna och flickorna får uppleva en lagkänsla och kamratanda samtidigt som dom sporrar varandra till framgångar”, säger Thomas Wallén, ordförande i Svenska Tennisförbundet.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mamö FF närmast utklassades i mötet med Elfsborg i Borås. Men klubben  fick plåster på såren, Samtidigt avslöjades att  Mittfältstalangen Hugo Larsson säljs till Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt för 132 miljoner kr. Största övergångsbeloppet någonsin i svensk fotboll.

AIK sålde Alexander Isak för 85 miljoner kronor 2017 och Malmö FF sålde Zlatan Ibrahimovic för 82,5 miljoner 2001. Med dagens penningvärde blir det 123, respektive 107 miljoner kronor. Nu krossar 18-årige Hugo Larsson det allsvenska penningrekordet.

Konstgräsmattan på Tele2 arena i Stockholm har varit hårt kritiserad hela den fotbollsallsvenska säsongen och nu står det klart att arenaägaren SGA i samförstånd med Djurgården, Hammarby och konstgräsleverantören Unisport kommit fram till att mattan ska bytas ut helt. Det skriver Expressen.

Djurgårdens  ledningsmål var upptakten till skandalscener vid Stockholmsderbyt. Nu får det bedrövliga upploppen frånTele2-arena sitt efterspel. Polisen ska utreda utreda händelserna under rubriken ”våldsamt upplopp”.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

Ishockeyfansen får sitt, fotbollens vänner likaså, men dennasista majsöndag tillfredsställs även Racerentusiasterna. TV-utbudet är massivt, det är bara att välja och vraka bland åtskilliga TV.-timmar

Miljoners miljoner utgör insatsen. TV 6 gasar ordentligt denna söndag. Det blir högklasssiska timmar med fartfylld motor.Först med klassiska Monaco GP,

formel 1-cirkusens pärla. Som om det inte vore nog följs den sändingen  upp med bilder från Indy 500.

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.