Första gången med en egen styrelse

En Svensk Klassiker har fått 100 000-tals människor att träna året runt, i snart 50 år. För att kunna möta marknadens krav på professionella och mångfacetterade idrottsorganisationer har en styrelse rekryryterats för första gången.

Många människor har motiverats till att börja motionera via En Svensk Klassiker.

Den välmeriterade styrelsen består av ordförande är Staffan Movin, Programdirektör KTH Executive , vice ordförande Anna Pucar Rimhagen, konsult i eget bolag.

10 000 personer gör klassikern varje år

Övriga ledamöter är Tony Grimaldi, VD för Cycleurope, en av Europas största cykelproducenter, Birgitta Bogren Samhällschef Orsa Kommun, Marie Söderqvist, kommunikation- och public affairschef på WeMind, Sveriges största psykiatriföretag. Lena Engström Operativ chef på Svensk Elitfotboll, och Johan Cahling hållbarhets- och varumärkeschef för Brynäs IF

-Vi är stolta över att kunna presentera en extern styrelse. Vi arbetar oförtröttligt med att förbättra folkhälsan, genom att få människor att röra på sig. Nästan 200 000 personer deltar i något av våra lopp varje år. Cirka 10 000 gör en hel klassiker.

- Vi firar inom kort 50 år som organisation och grundstenarna för kommande 50 år kommer nu att läggas av den nya styrelsen, säger Staffan Movin, nybliven styrelseordförande 

Fyra stykeprov

En Svensk Klassiker drivs gemensamt av de fem arrangörerna Vasaloppet, Vätternrundan, Vansbrosimningen, Lidingöloppet och Engelbrektsloppet och har funnits sedan 1971. En klassiker innebär att man inom en tolv månader åker skidor i Engelbrektsloppet eller Vasaloppet, cyklar Vätternrundan, simmar Vansbrosimningen och springer Lidingöloppet.

En mission är att göra Sverige och svenskarna friskare och grundtanken är att motivera till motion och träning året om. Genom projekt som Skolklassikern, som riktar sig till barn från förskoleklass till årskurs 6, ICA-klassikern, en app för vardagsmotion, Special Olympics-klassikern, för personer med intellektuella funktionsnedsättningar,

Något för alla

Dessutom finns Arbetsplatsklassikern, för företag och anställda, jobbar motiveras med att motivera nya grupper till rörelse och träning oavsett ålder och fysisk förmåga.

- Vi försöker skapa motivation även för dem som inte kommer att vara med i något stort lopp och vi hjälper företag att hjälpa medarbetare att hitta rörelseglädje, säger vd:n Michael Thorén.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.

De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.