Motionsloppen slipper stora utbetalningar
I samband med att motionsloppen var tvungna att ställa in sina arrangemang som en följd av begränsningar i folksamlingar hänvisade de flesta arrangörer till Force majure. Flera av arrangörer tillmotionsloppen för var tydliga med att de inte överleva om de ska betala tillbaka anmälningsavgifter, vilket också RF-ordförande Björn Eriksson betonat ideligen. Påmåndagmorgonen kom beslutet, motionsloppen slipper återbetalning.
Göteborgsvarvet, Vätternrundan, Marathongruppen med flera klargjorde att de skulle få svårt att betala tillbaka anmälningsavgifterna till anmälda deltagare.
Trots det har anmälningarna från deltagare fortsatt komma in till Allmänna Reklamationsnämnden, bland annat eftersom Konsumentverket uppmuntrat besvikna deltagare att anmäla till ARN.
RF och motionsloppen har hävdat att rättsläget är oklart och att dessa arrangörer bör ha rätt till egna avtalsvillkor, så länge dessa anses skäliga. I förra veckan hade ARN ett sammanträde med utökad sammansättning och på måndagsmorgonen meddelade ARN sitt beslut.
ARN anser att motionsloppen har rätt till särskilda villkor, samt att de särskilda villkor som Vätternrundan har med 50 procents återbetalning (ej full återbetalning) är skäliga. Detta gäller eftersom man ser att Vätternrundan har betydande kostnader i att leverera tjänsten innan evenemanget och att villkoren därmed är skäliga.
Detta kan anses som en seger för motionsloppen, men den stora utmaningen är fortsatt stor för de sk nu bygga förtroende för anmälningar till framtida deltagande och skapa förståelse för det drastiska beslutet.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar