Säljes i befintligt skick...

Dags att skaffa ny bil? Här är ett förslag. Bara det att dagens pris är det dubbla mot nypriset. Sedan är bilen kraschad och rätt mycket är förstört. Men 4,2 miljoner kronor kostar den troligen ändå. Fast den har haft en unik ägare.
Christiano Ronaldo hade en gång en Ferrari. Det berättigar att nuvarande ägare att begära det dubbla mot nypriset. Foto: Scanpix


Det är Cristiano Ronaldo gamla sportbil. Han slutade köra den 2009 och det var inte undra på. Han var inblandad i en kollision i en tunnel i Manchester.

Ni ser på bilden hur förödande skadorna blev. Hela fronten förstörd, vänsterhjulet lossnade och det mesta från vindrutan och framåt behöver bytas.

Ronaldo lämnade bilen åt sitt öde. Det går ju att köpa nya Ferrari 599 GTB...

Så bilen har stått i ett garage i dryga tre år. Men nu ska den säljas, i befintligt skick som det brukar heta.

En fransk garageägare ser möjligheten att tjäna pengar och bedömningen tycks vara rätt. På sajten Ebay ska bilen auktioneras ut. Till saken hör att bilen kostar 2,1 miljoner kronor som ny, men nu finns det förväntningar om det dubbla priset.

Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.

 Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5  miljoner kronor.

Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.

Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.

– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.   

Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.

Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek. Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen