Många välkända engagerar sig för OS

Inte mindre än 39 stjärnor från en rad idrotter har nu sagt ja till att att anslå tid och engagera sig som OS-ambassadörer i kampen att få vinter-OS och Paralympics till Sverige och Stockholm 2026.

Gunnar Larsson, en gång simmarkung, vill gynna Sverige chanser för att få ett OS. Foto: Jonas Ekströmer / TT

 – Att få uppleva ett olympiskt spel på hemmaplan är det största som en enskild idrottare kan få uppleva i sin karriär. Inget toppar det, säger Stina Nilsson, OS-guldmedaljör i Pyeongchang 2018 och nu också ambassadör för den svenska OS-kampanjen.

 Och Stina får medhåll från en annan guldmedaljör i Pyeongchang:

 – Betydelsen för svensk idrott att få hem spelen till Sverige vore enorm, då ett OS på hemmaplan kommer starta både drömmar och mål, säger André Myhrer guldmedaljör i slalom.

De vill bidra

De nya ambassadörerna är både nuvarande och före detta olympier eller paralympier som gärna ser Sverige som ett värdland för ett vinter-OS – och som är beredda att engagera sig för att det ska bli verklighet.

Totalt finns nu 39 svenska aktiva eller före detta aktiva elitidrottare som engagerat jobbar för att Sverige och Stockholm ska stå som värd för vinter-OS och Paralympics 2026.  Men det är inte slut med dessa utan ännu fler ambassadörer kommer att presenteras inom en snar framtid.

 Stockholm är tillsammans med Milano/Cortina i Italien enda kvarvarande kandidatstad vad det gäller vinter-OS och Paralympics 2026. Var spelen hamnar avgörs under ett IOK-möte i Lausanne under midsommarhelgen 2019.

Här de 39 

Här alla OS-ambassadörerna:

Therese Alshammar, simning

Niklas Edin, curling

Thomas Fogdö, alpint

Magdalena Forsberg, skidskytte

Tomas Gustafson, skridskor

Frida Hansdotter, alpint

Marcus Hellner, längdskidor

Stefan Holm, höjdhopp

Anna Holmlund, skicross

Charlotte Kalla, längdskidor

Carolina Klüft, friidrott

Björn Lind, längdskidor

Jessica Lindell Vikarby, alpint

Peja Lindholm, curling

Eva Lund, curling

Kim Martin Hasson, ishockey

Anette Norberg, curling

Sandra Näslund, skicross

Johan Olsson, längdskidor

Markus Oscarsson, kanot

Anja Pärson, alpint

De 14 nya är;

Niclas Rodhborn, rullstolstennis

Agneta Andersson, kanot

Gunnar Larsson, simning

Jonas Bergqvist, ishockey

Ronny Persson, rullstolscurling

Stefan Janssonrullstolsrugby

André Myhrer, alpint

Stina Nilsson, längdskidåkning

Jonas Jacobsson, sportskytte, 

Emma Dahlström, freestyle, 

Sven Torgren, snowboard, 

Anna Jönsson Haag, längdskidåkning, 

Emil Jönsson Haag, längdskidåkning, 

Hanna Öberg, skidskytte.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten. 

 Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.

Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen