Andreas har blivit störste löparen

Det skulle inte bli något svenskt rekord, och absolut inte en attack på den magiska gränsen 13 minuter. Men det blev kvällen vi aldrig glömmer.
Denna onsdagväll på  Stadion blev perfekt - för friidrott, för Andreas Almgren, för åskådarna.
Andreas Almgren pratar med dubble OS-medaljören Paul Chelimo före start Foto: Mårten Westberg

Publikens vrål varje gång han passerade målrakan gjorde det omöjligt att hålla igen.  Här var det ingen friidrottscirkus. Publiken var här för en enda distans.

Många har tävlat själva

Många har själva tävlat tidigare, men nu var alla här för att följa en enda löpare.  Därför blev det magiskt. 12.59,77 är det nya svenska rekordet på 5 000 meter. 
Detta trots att Andreas fick dra själv från att Emil Danielsson steg åt sidan efter tre kilometer.  
Andreas är nog den största löpare Sverige har haft sen Gunder Hägg.  Registret från 800 meter till halvmaraton kan inte ens Anders Gärderud i sina bästa år mäta sig med. 
Med tanke på att 2 miljoner svenskar springer åtminstone hundra gånger om året är löpning dessutom Sveriges största idrott!.  
Sisådär 200 miljoner gånger om året snör en svensk på sig löparskorna för att träna. Kan fotbollen komma upp i hälften så många träningstillfällen..?  
Så Andreas är förstås mångmiljonär tänker du. Som Europa-trea genom tiderna på 10  000 meter vore det rimligt, men det är TV och framförallt spel somdriver sportens pengar.  Där är inte löpningen stor.

Ingen mångmiljonär

Så Andreas arbetar som civilingenjör och pluggar in en Master på  KTH (Kungliga Tekniska Högskolan). Nästa vecka har han ett prov i tillämpad ickelinjär optimering.  
 Kanske är det så här det ska vara. Fotbollsproffs som inte är i närheten av samma storhet blir mångmiljonärer, men efter karriären går det som bekant inte alltid så bra för dem.  
 Andreas framtid är nog ingen orolig för. 
Mårten Westberg

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Från Saltsjö-Boo IF i Nacka kommun till engelska Manchester United, just nu på femte plats WSL i Women´s Super League.  Via Hammarbys damer, och 17 mål i damallsvenskan förra säsongen, blev på fredagen 21-åriga Ellen Wangerheim klar för den engelska storklubben.

Hammarbys sportchef Arnor Smarason kan fylla på föreningens konto med 7 miljoner kronor, den hittills högsta övergångssumman för en svensk spelare.  Även Ellen Wangerheim kan skratta hela vägen till banken, enligt brittiska uppgifter erhåller hon en signeringsbonus i miljonklassen och dessutom en månadslön i storleksordningen 450 000 kronor.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Att Ludvig Åberg är en världsspelare på golbanan vet vi. Han kan också vara rolig . Som inför frågan om han längtade efter att få inleda touren.

- Givevetvis. jag nästan klättrar på väggarna och vill att något ska hända.  Att vi får börja

Hemma i Sverige är det många tusen golfentusiaster som förväntansfullt  räknar ner. Det är inte många dagar kvar nu. Till att följa Ludvigs varjenda slag via TV:n. Om det så  sker mitt på natten med tanke på tidsskillnaden. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen