Konsten att undkomma ett skuldberg

Spannar för insamling, cykeltävling, humorgala, sålda spelare, ett antal turer runt den brasilianske stjärnan Wanderson och gud vet allt. Nu ska GAIS också sälja Gaisgården och så ska lugnet lägga sig över den klassiska klubben.
Gais supportrar kan snart andas ut. Klubbens räddningskampanj är på väg att slutföras och framför allt - att lyckas. Foto: Scanpix



Äntligen, vill nu många supporters och andra trogna hoppas på.

Det har varit havet stormar i ett par år och lugnet har vägrat att infinna sig hos Göteborgsklubben.

Om inget oförutsett inträffar...

Ansvariga har kommit och gått och nuvarande ordförande Tomas Andersson har intygat hur han fick samla ihop de kvarvarande resterna. Och framför allt, han upptäckte att ekonomin var ännu sämre än den beskrivning han fick när han tillträdde.

Allt sker med målet att elitlicensen ska säkras och nu ska klubben vara där. Gais ska en gång för alla få ordning på det kamerala och kunna bygga med en helt annat strategi och framför allt helt andra pengar.

”Gais klarar elitlicensen om inget ytterligare av stor betydelse, som jag ej känner till, dyker upp”, skriver Tomas Andersson på Gais hemsida och garderar sig lite där.

Negativt kapital om 11,6 miljoner

Mest för att andra obehagligheter haft en benägenhet att bara dyka upp.

Vid årsmötet tvingades han berätta om en ekonomisk förlust för 2012 på 5,3 miljoner kronor som totalt innebar ett negativt eget kapital på 11,6 miljoner kronor.

”Vi skall klara elitlicensen ekonomiskt via bland annat tidigare omtalat villkorat lån, fantastiska bidrag från många gaisare, humorgalan, samt Göteborgsgiro- och Gaisgårdenaffär med mera.Vi är inte helt framme med allt, men vi har tagit fram en säker gardering via Gaisgården-försäljning, som gör att Gais klarar elitlicensen oavsett”, skriver Tomas Andersson.

"Ett förbättrat Gais"

Ett delårsbokslut som sträcker sig till och med sista augusti ska presenteras senast den 1 oktober och då ska klubben visa hur man lyckas rädda situationen. Gais ska också lämna in en likviditetsprognos för helår och intyga att den verkligen kommer att stämma.

Sedan blir det att invänta besked från licensnämnd någonstans i mitten av november.

”Vi kommer att behöva allas stöd och support för att också klara allt likviditetsmässigt. Men vi skall klara det och det finns en reservplan ifall att något går på tok. Detta tycker jag är väsentligt att tydligt omtala. Nu kör vi framåt och hjälps åt att såväl rädda Gais idag, som att långsiktigt bygga upp ett förbättrat Gais”, fortsätter Tomas Andersson

Känner trötthet

- Vi är framme. Vi har gjort ett jäkligt bra jobb, det har inte varit den enklaste av situationer. Måste erkänna att jag känner en viss trötthetskänsla, men samtidigt en tillfredsställelse, säger Tomas Andersson till GP.

Han ser de yttersta skälen till att räddningsaktionen går mot ett lyckligt slut:

- De villkorade lånen på 6,5 miljoner kronor.

- Spelarfonden på 2 miljoner kronor.

- Försäljning av konceptet Göteborgsgirot till Malmö FF för 2 miljoner kronor.

- Bidrag – och nu senast att klubben lyckas sälja Gaisgården. Priset avslöjar han inte, men anläggningen har varit värderad till 11 miljoner kronor.
Andra intäkter är derbyt mot Örgryte. Där tog ÖIS alla pengar vid matchen i våras. Nu är det Gais tur att lägga beslag på kassan som kalkyleras till 800 000 kronor.

600 000 kr från Humorgalan

Dessutom hoppas man på drygt 600 000 kr från Humorgalan dit alla biljetter är sålda.

Men alla ansträngningar har slitit på Tomas Andersson och hans ledarkollegor.

- Hade jag vetat om det jag vet i dag hade jag nog funderat några varv till. Det har varit fantastiskt mycket grejor att rätt till.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Pengar är inte allt – men det betyder en hel del

Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.

I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen