Tvingades sälja flera spelare
- Det var en en otroligt tuff situation förra sommaren. Det värsta jag varit med om. Nu är jag bara stolt över hur vi har kommit tillbaka, säger Djurgårdens sportchef.
Förlorade 100 miljoner
Djurgården har presenterat ett bokslut värt 4,5 miljoner kronor för 2014. Det första plusresultatet på fem år. Under den perioden har Djurgården förlorat 100 miljoner. En väsentlig skillnad mot guldåren i början av 2000-talet.
En radikalt annorlunda och ny verklighet för bland andra Bosse Andersson som gjorde comeback efter flera års frånvaro. Året innan hade slutat med iskalla siffror, ett minus på 12 miljoner. Ett resultat som hade skenat i väg uppemot 30 miljoner – om det inte varit för gåvopengar som dämpade.
- I somras stod vi under tufft tryck, besluten var tuffa men fullständigt nödvändiga. Vår tro var stark om att det skulle bli långsiktigt bra, fortsätter Bosse Andersson.
"Sälj, sälj!"
Förra sommaren blev situationen snarast så hotande att ledningen tvingades ge Bosse Andersson instruktioner om att sälja flera av klubbens främsta spelare. Ställd mot väggen och med fara för konkurs agerade han därefter.
Utförsäljningen behövde gå snabbt. Flera transfers skedde på kort tid. Men det var affärer som skulle visa sig bli några av Djurgårdens största genom tiderna. Daniel Amartey gav uppskattningsvis 17-18 miljoner och Erton Fejzullahu 13-14 miljoner.
Uppgörelser som innebar en ekonomisk succé för första gången på många år.
"Vi har blivit ett sammansvetsat team"
Bosse Andersson och vd Henrik Berggren bar ansvaret och känner i dag en stor lättnad över en på många vis äventyrlig operation som räddade Stockholmsklubben.
- Klart att det känns skönt. Men det här handlar långt i från bara om mig. Jag hade inte klarat det här utan Henrik Berggren och teamet med Pelle Olsson, Tommy Davidsson och Mats Jansson. Jag är tacksam för hur vi tillsammans har lyckats, säger Bosse Andersson till FotbollDirekt.se.
När han nu är tillbaka innebär det ett 13:e år som Djurgårdens sportchef/klubbdirektör.
- Nu finns enbart en stor framtidstro i föreningen. Vår sportsliga organisation och vår styrelse har verkligen vuxit i takt med allt vi har gått igenom, säger den forne guldmakaren, han har tre SM-guld, och kommer in på stödet han känner från ledningen:
- Henrik och jag är olika som personer, men vi kompletterar varandra bra eftersom vi har jobbat länge ihop. Vi delar ju kontor och det är bra att vi hela tiden har en dialog. Det blir genomtänkta beslut.
Det är bara åtta-tio månader sedan situationen var som värst, hur minns du förra sommaren?
- Det var tufft men valet var lätt. Vi hade kunnat ducka men då hade Djurgården varit illa ute i dag, det kan jag säga.
Sista pusselbiten
- Det var många tuffa beslut, men vi var tvingade att få en budget i balans till 2015, betonar Bosse Andersson.
Under sommaren satt han och övriga i ledningen i ett smärre järngrepp och det är ingenting han försöker tona ner nu så här dagarna efter det framgångsrika årsmötet.
- Hur svårt det än har varit så har vi trott på det vi har gjort. Visst, flera beslut har varit svåra och kännbara, men vi har hela tiden varit övertygade om att vi har haft sportsliga marginaler i behåll.
Avgörande blev Erton Fejzuallahus flytt till Kina.
- Det var sista pusselbiten för att rädda ekonomin. Lånet blev till en affär och precis det vi behövde.
Två i huvudrollen
Under sommaren trädde också Prioritet Finans in som ny storsponsor.
- Nils Wiberg och Erton Fejzuallahus var två viktiga personer 2014, skrattar Bosse Andersson.
Från ett minus om närmare 13 miljoner kronor till ett positivt resultat om närmare 5 miljoner.
- Ja, det är ju klart att man känner sig stolt.
"Ingen till salu"
2015 ser nu så pass kontrollerat ut att Djurgården har en kalkyl utan spelarförsäljningar.
- Vi har en ekonomi och budget i balans. Vi är relativt trygga. Det ser ljust ut.
- Och ingen är till salu. Det kan jag säga, vi behöver inte sälja någon.
Bosse Andersson som sportchef har signerat tio nya spelare. Det är alltså en till stora delar ny trupp.
- Nu ska vi arbeta hårt för att göra ett fantastiskt Djurgårdsår 2015. Jag vill uppleva mycket med det här laget och den organisation vi har.
Ola Gustafsson, FotbollDirekt
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















