Brynäs tappade 11 miljoner
Som väl är har Brynäs ett eget kapital om 13,9 miljoner kronor.
Och i våras beslutades om de första åtgärderna då personal fick lämna föreningen.
Den 15 juni har Brynäs sitt årsmöte, men redan i verksamhetsberättelsen vill ordföranden Jan-Erik Silfverberg ge vissa förklaringar och han pekar på minskade publiksiffror, skador som innebar nya spelare – och tränarbytet.
Men, enligt Arbetarbladet, föreslår valberedningen ändå omval av Jan-Erik Silfverberg som ordförande och att övriga styrelsen får fortsatt förtroende.
Just nu har klubben fullt upp med att hitta en ersättare till klubbdirektören Hans-Göran Karlsson.
Och så värjer sig föreningen från alla tyckare som pekar på hur smart det var att ta ett beslut om en reklamfri matchdräkt...
Större inverkan på resultatet kan alla byten på ledande poster ha haft. Ny sportchef, ny tränare, ny klubbdirektör och ny ekonomichef.
Mest lästa just nu
Mitt i bedrövelsen kommer glädjebeskedet – RF och Fotbollförbundet har lyckats skrapa ihop 35 miljoner kronor som delas ut som stöd i stöd till de allsvenska lagen, Klubbarna i herrallsvenskan får dela på nästan 27 miljoner och de i damallsvenskan får knappt 3 miljoner.
Är det en ny affärsidé, eller..?För att nyttja entréhallen vid Tegera arena som vaccinationscentral tar Leksands IF 3 000 kr per dag. Några mil bort väljer Smedjebackens kommun att inte ta en krona i betalning för att att regionen ska kunna använda Barken Arena i samma syfte.
I Jens Linds hyllade TV- dokumentär om Sven Tumba berättas om en insamlingsstiftelse till förmån för barn och ungdomar i Sydafrika. Målbilden är att utföra en samhällsnyttig insats, bland annat genom att utbilda lärare och bygga skolor i Durban-regionen.
Det officiella namnet var Sven Tumba Sport for Education Insamlingsstiftelse.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Rådgivnings- och revisionsföretaget EY blir ny huvudpartner till Svensk Innebandy. Det signerade avtalet sträcker sig över 2023 och innebär att EY blir huvudpartner för de svenska landslagen, de allsvenska serierna, SM-finalen samt officiell partner för Svenska Cupen.
För ett år sedan avslöjades Unibets rekordsponsring när bolaget gick in som huvudpartner till svensk elitfotboll. Ett avtal som löper över sex år, med option på ytterligare sex år, med ett initialt värde på 900 miljoner kronor eller om optionen utlöses ett totalt värde på 1,8 miljarder. Nu väljer Unibet att utöka satsningen genom att också bli presentationspartner.
TV4 tar strategiska beslut inför framtiden och konsekvensen blir mindre sport i rutan. I Nyhetsmorgon blir det ingen sport alls och risken är att det blir minimalt på kvällarna.
IFK Göteborg förstärker truppen med Marek Hamsik – en sensationell övergång och av många betraktad som allsvenskans fräckaste värvning genom tiderna.
Denoch slovakiske storstjärnan kom till Göteborg på söndagen, undersöktes av läkare på måndagen då han också besökte Kamratgården och skrev sedan på ett sex månader långt kontrakt med IFK.