Ljungskile vägrar att ge upp
I Ljungskile finns föreningen som vill ha ett elitlag samtidigt som de driver sin egen arena.
Det har inte många gått i land med, inte heller Ljungskile SK.
Driftskostnaderna för idrottsplatsen och att ha en konkurrenskraftig spelartrupp i Superettan är tunga.
Följetong av krisrapporter
Det går inte ihop, helt enkelt. De senaste åren är en följetong av krisrapporter från Bohuslän.
Här ligger havet i fonden, E6:an passerar och de 3 500 invånarna är stolta över sitt fotbollslag som har nått framgångar.
1996 avancerade klubben till och med till allsvenskan. 2008 lyckades klubben upprepa bedriften. Men båda gångerna blev det en omedelbar återkomst i Superettan.
Arbetsmarknaden, näringslivet, befolkningsmängden – inget talar till fördel för LSK.
En timmes bilåkning bort ligger Göteborg. Den betydelsen är större än de dryga tre milen till Uddevalla med kommunkontoret.
Blev ny ordförande
Erland Holmdahl flyttade hit 1971 och har följt fotbollslaget. Han kände till alla turer, såväl ekonomiskt som sportsligt, men funderade inte särskilt länge innan han sa ja till frågan om att bli ny ordförande.
- Många människor gör en otrolig arbetsinsats i föreningen. Vi har så många som 1 200 medlemmar och många vill hjälpa till.
Men ändå, du tvekade inte trots de naturliga hindren och en bristande ekonomi?
- Nej, faktiskt inte. Inte med den otroliga solidariteten här. Då ställer man upp.
Fick du information om alla siffror, i synnerhet de röda?
- Nja, svarar han lite svävande och låter förstå att situationen var värre än vad han fick veta.
Intern rekonstruktion
Säsongen har varit tuff. Det blev ju inte bättre av att laget misslyckades. Det har varit en ständig tillvaro i bottenstriden, tränaren Jonas Ohlsson sparkades (Zoran Lukic ersatte), Skatteverket saknade betalning, en sportkedja drog klubben inför tingsrätten, förre tränaren Tor-Arne Fredheim saknade ersättning och bussbolaget vägrade att köra på bortamatcherna.
Man kan bli trött för mindre...
- Balans- och resultaträkningar är min vardag, jag har inte jagat upp mig. Vi har genomgått en intern rekonstruktion, nu har vi situationen under kontroll, säger Holmdahl lugnt.
Ändå fanns fler fordringsägare än de nämnda.
Swedbank reagerade på vad som skedde och det slutade med att klubben avslutade lånen där och tecknade nya krediter i Tjörns Sparbank.
Tvingades byta bank
Men en förutsättning var att ledamöter personligen ställde säkerheter.
Om de har intecknat hus eller hur det har gått till vill inte Holmdahl exakt berätta.
- Det var enda chansen eftersom banken inte godtog vår egen arena som säkerhet.
Kan du bättre beskriva den uppgörelsen?
- Nej, med hänsyn till alla inblandade vill jag inte det.
Sponsorer och enskilda personer har också ställt sig bakom.
- Jo, men jag känner mig trygg med den här lösningen.
Hur stor är skulden?
Holmdahl vill inte uppge hur många miljoner som klubben egentligen hade eller har i total skuld.
Att locka sponsorer från Uddevalla 18 km bort har ständigt varit i en förhoppning.
- Ändå döpte vi om idrottsplatsen till Uddevalla Arena för att visa att vi är angelägna om Uddevalla kommun...
Just arenan har stor del i uppförsbacken.
- Den kostar 2,5 miljoner per år. Det är en väsentlig skillnad om man jämför med alla andra elitklubbar som betalar kanske 100 000 årligen i hyra till sin kommun.
Holmdahl återkommer till att han ändå ser ljuset i tunneln.
- Nu har vi gjort rätt för oss åt flera håll. och laget har börjat vinna.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Idrottens Afffärer har ökat utudet. Nu kan du hitta ännu fler artiklar via länkar på vår Facebok-sida. Här fyller vi ideligen på med nytt material så håll koll på denna adress - och du kommer att bli nöjd när du hittar läsning om allehanda händelser inom olika idrotter. Klicka på bilden!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår




















