Beslutet - flera hallbyggen i Göteborg
Göteborgs kommunalråd, Daniel Bernmar vill låta övertygande när han säger det:
– Vi ser en utveckling tack och lov. Det var jätteviktigt att vi kunde säkerställa att när man bygger en skola så ska man alltid pröva en fullmåttshall så att även föreningslivet kan använda hallen, lovar han i GP.
Han medger också:
- Vi har haft en lång period som vi behöver hämta hem.
Göteborg med ett så omfattande idrottsutbud har övergivit vissa idrotter och klubbar.
– Vi har haft ett stort underskott under många år, men det blir lyckligtvis lite bättre allt eftersom tiden går. De senaste åtta åren har vi betat av och kommit ikapp lite, säger Daniel Bernmar (V), kommunalråd.
Undra hur många som är villiga att hålla med honom.
Han vill inte ge något löfte och lova en dead line för förverkligandet av den nya kommunala planen och strategin om ökat byggande.
– Det där är så svårt att ge ett bra svar på för det är inte självklart att det finns en början och ett slut. Behoven förändras över tid, staden växer och vilka idrotter som kräver vilken typ av anläggning skiljer sig åt över tid.
Elisabet Lann (KD), tidigare kommunalråd med ansvar för frågor som rör idrotts- och föreningslivet, använder mera klarspråk.
Givertvis stödjer hon och lovordar mera optimistiska tongångar.
Men Elisabeth oroas också över de misslyckade politiska resonemang. Åtskilliga ungdomar har inte fått chans att testa idrott.
– Det har varit ett gissel under många år och det är oroväckande. Det finns exempel på föreningar som inte har kunnat starta upp en grupp eller tvingats säga nej till människor som söker sig.
- De barnen har vi redan förlorat, åren går och de kommer inte tillbaka för att vi får upp en hall, säger hon.
Hon ser alternativ inför framtiden.
– Det finns hallar som används till annat. Jag tänker på nedlagda padelhallar, finns det något där vi kan använda i väntan? Vi behöver lösningar här och nu för barnen kan inte vänta, då hinner de bli tonåringar och sluta. Då har man förlorat dem, betonar hon i GP.
Hon håller med om att det finns hallar - på planeringsbordet.
-Detfinns många, det är bra, Då pratar vi väldigt ofta om fullmåttshallar. Det är för inomhusbollsporter och det är bra för det är populära idrotter som behöver fler hallar.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar