Lilla Höljes och IMG i avtal

Morgan Östlund befinner sig i London med en enda uppgift – rädda motorfesten med 40 000 personer varje sommar i norra Värmland.
Morgan Östlund har flugit till London för att skriva ett nytt avtal med IMG. Han vill undanröja hoten från konkurrenter om arrangera Sveriges enda VM-deltävling.

 

Lilla ideella Finnskoga MK och internationella IMG har hittills samarbetat med framgång. Nu ska avtalet omförhandlas.

40 000 personer kommer

Varje sommar vallfärdar tusentals motorfrälsta till den lilla kyrkbyn Höljes i norra Värmland. Det lilla samhället med 150 personer får sällskap av 40 000 besökare. Nu hotas arrangemanget. 

Den första helgen i juli slog Höljes VM-deltävling i rallycross åter publikrekord då nästan 40 000 personer besökte motorfesten. 

Trots publiksuccén riskerar man att bli av med VM-deltävlingen till nästa år då avtalet med rättighetsinnehavaren IMG löper ut.

- Vi står i en klyfta nu så jag vet inte riktigt åt vilket håll det barkar, säger Finnskoga MKs ordförande Morgan Östlund som i veckan befinner sig i London för att förhandla om ett nytt avtal.

Han är optimist

När treårsavtalet med IMG nu löper ut riskerar folkfesten att utebli kommande säsong. Arrangerande förening Finnskoga MK:s ordförande Morgan Östlund befinner sig under veckan i London med förhoppningen om att återvända hem med ett förlängt avtal. 

- Jag känner mig optimistisk. Det är många pusselbitar som ska falla på plats men jag tror att vi ska kunna komma överens.

Hotet mot en fortsättning i Höljes kommer från nya intressenter som dykt upp. En av dem är storsatsande Tierp Arena som vill sno åt sig rättigheterna och ta över arrangörskapet för Sveriges VM-deltävling i Rallycross.

- Vilken status Tierp har i det här har jag inte riktigt koll på men jag tror inte att IMG förhandlar med flera samtidigt, säger Morgan Östlund.

Förarna och publiken vill vara kvar

Tävlingarna i Höljes lovordas regelbundet av både förare och publik men ortens bristfälliga infrastruktur och tillgänglighet är två problem man brottas med. 

- Jag tror att förare, team och publik vill att vi ska finnas kvar. Vi har under en längre tid byggt upp en enorm stämning och atmosfär.

Ett annat problem är den snabba utveckling som sporten genomgått de senaste åren. Som ideell förening ställs Finnskoga MK inför nya utmaningar i takt med att pengarna blir större och rallycrossen kommersialiseras allt mer. 

- Sporten utvecklas i en rasande fart så det kan vara lite svårt för en ideell förening att hänga med men vi försöker förändra vår organisation för att klara av det här ändå, t ex genom att anställa fler.

Ingen bolagisering

I dagsläget är det inte heller aktuellt att bolagisera, menar Östlund.

- Vi är inte där än i alla fall. Vi tänker inte i nuläget på att göra något bolag av det här. Vår filosofi är att vi ska försöka fortsätta vara den här jordnära ideella föreningen som vi är idag. 

Om Morgan Östlunds Londonvisit inte leder till ett nytt avtal är han osäker på hur framtiden för Höljes ser ut. 

- Vi får väl leva på något annat då såklart. Vi ska ju inte fortsätta om det är orimligt.

Under pågående säsong är Tyskland ensamt om att arrangera två VM-deltävlingar. Att Sverige skulle kunna göra något liknande i framtiden ser Östlund som osannolikt.

- Det är en märklig historia det som hände med Tyskland i år. Jag tror inte tanken är att man ska ha fler deltävlingar i ett och samma land.

- Vi jobbar på att lösa avtalet för att på så vis få till en fortsättning i Höljes. 

Henrik Fagerstedt

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen