Mario startar luftens Formel 1
Redan som 11-åring hemma i Solna drömde Mario Hytten om att bli Formel 1-förare. Och det blev han. Nästan.
Mellan 1979 och 1992 körde han Formula 3000, i dag GP2. Han hade också licens att köra Formel 1, men insåg till slut att Nelson Piquet, Alain Prost och Ayrton Senna hade för stort försprång. En femte plats i klassiska Le Mans 1985 blev hans höjdpunkt som racerförare innan han lade hjälmen och handskarna på hyllan, för att anta utmaningen som sponsorchef för Arrows-stallet 1994-95.
Miljöintresset ökade
- Det var en fin tid, men så småningom blev det ohållbart att arbeta med en sport som släpper ut så mycket som inte är bra för miljön. Jag upplevde att trovärdigheten för Formel 1 minskade i takt med att intresset för miljön runt omkring oss ökade, inte minst från företagen, säger Mario Hytten.
Han har under åren utvecklat ett system för att filma sporter i extrema hastigheter, såsom Formel 1, båtracing och flygsport – kallat Navicam.
Det ökade miljömedvetandet, i kombination med det nyutvecklade kamerasystemet, blev grunden till hans nya satsning: Skyrace World Cup.
- Jag gick igenom alla sporter för att hitta den som är energieffektiv, genomförs i höga hastigheter och är mer TV-sport än sport med publik på läktaren. Till slut var valet självklart: Segelflyg!
Tio tävlingar i stora bergsmassiv
Segelflyg bedrivs i dag på amatörnivå. Mario Hyttens mål är att skapa en Formel 1-cirkus i luften med 20 stall som tävlar på tio exotiska platser runt jorden, bland annat Anderna i Sydamerika, Alperna i Europa och Atlas-bergen i Nordafrika.
Starten av varje lands satsning ska vara en film om landet där TV-tittaren får följa med på en resa, sett från en segelflygpilots perspektiv. En ”Nils Holgersson-resa” där miljömedvetande, hållbarhet och energieffektivitet står i centrum.
I Sverige finns ett avtal med dokumentärfilmaren Folke Rydén om att producera filmen, vilket gläder Mario Hytten alldeles extra:
- Det får ses som ett gott betyg på att vårt TV-koncept med en ”Nils Holgersson-resa” håller, säger Hytten.
Miljömedvetna sponsorer välkomna
Stora sponsorer ska se till att målet nås inom tre år. Men det kan inte vara vilka företag som helst. Bara företag med ett starkt och trovärdigt engagemang i hållbarhetsfrågan är välkomna.
- Det måste vara företag som arbetar med hållbarhet och energieffektivitet. Genom projektet kan vi ge dem verktyget och en plattform att kommunicera sitt miljöarbete i känslor.
- Att följa ett plan som glider fram helt tyst i 300 km/h mellan bergstopparna, enbart med hjälp av vindarna, är inget annat än fantastiskt. När Skyrace World Cup blir verklighet kommer hållbarhet att förknippas med spännande äventyr, smart teknologi och fart. Det gäller att skapa nya hjältar och drömmar för 11-åriga pojkar i Solna, Brooklyn och Sao Paulo, säger Mario Hytten.
En entreprenör som vet vad drömmar kan betyda för framtiden.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















