Hemliga affärsmän finansierar satsningen
Marcus Ericsson har haft formel 1 som mål hela karriären. Nu blir 23-åringen från Kumla förste svensk i världens tuffaste racingserie på 23 år.
Elgh och Bräck står bakom
Caterham-stallet har bland fyra kandidater valt honom till en av sina två förare 2014.
Valt och valt, här styr pengarna och kontakterna mer än kanske någon annanstans i sportvärlden.
Eje Elgh, själv med ett förflutet från banracing och dessutom boende i Örebro-trakten, känner de personer man ska känna. Det är han, och delvis Kenny Bräck, som är Marcus personlige rådgivare.
Av stor betydelse under karriären var också entreprenören Göran Henriksson som startade Olsbergs Racing. Hösten 2012 avled Henriksson och får tyvärr inte uppleva fortsättningen i F1.
Matchats försiktigt
De personer som var mekaniker när Elgh och Bräck tävlade har i dag ledande positioner i flera stall. Därför har de före detta förarna kunnat matcha Marcus Eriksson mot toppen. Nu kom tillfället, nu fanns det en ledig stol och Kumla-sonen var mogen att ta steget.
Hur Marcus Eriksson har har kunnat finansiera sin racingkarriär har varit väl dold. Uppgifter har gjort gällande att stora företag har backat upp honom ekonomiskt.
Men enligt vad Idrottens Affärer har fått veta är det en hemlig grupp svenska affärsmän som har trott på Marcus Eriksson så envetet att de har investerat i hans karriär. Nu hoppas de att stunden av payback ska uppstå.
Affärsmän har satsat 60-70 miljoner
De har satsat runt 60-70 miljoner och onekligen kan man fråga sig hur de har tänkt sig att få åtminstone en del av pengarna tillbaka.
Marcus Ericsson slutade på sjätte plats i 2013-års GP2 som är nivån under formel 1. Nu hade han konkurrens om en F1-racer med Charles Pic och Giedo Van Der Garde som körde för Caterham 2013 samt Heikki Kovalainen som också jagade pengar, men med sämre resultat.
Marcus Ericsson har i sju år rattat sig allt närmare motorportens främsta manege. Vinsten i brittiska Formula BMW-mästerskapen 2007, segern i japanska formel 3-serien 2009 och ideliga topplaceringar i GP2 har fått de främsta stallcheferna att hålla koll på honom.
Gamla Lotus
Vad kommer han då till för stall?
Bakom Caterham, uppstått via gamla Lotus, står tre malaysiska affärsmän med verksamhet på de brittiska öarna. Stallet har startat i 38 F1-race och och en elfteplats vid sista tävlingen i fjol i Brasilien är vad man kan uppvisa.
Sverige har stolta traditioner, om än något gamla i formel 1. Stefan "Lill-Lövis" Johansson är den senaste föraren, men det är så pass långt tillbaka som juli 1991.
Jubel även hos Viasat
Ytterligare åtta förare med blågult signum har fått äran att köra i tungviktsklassen.
Conny Andersson, Joakim Bonnier, Tommy Borgudd, Stefan Johansson, Gunnar Nilsson, Torsten Palm, Ronnie Peterson, Bertil Roos och Reine Wisell är de övriga.
Dessutom var Björn Wirdheim reservförare i Jaguar 2004.
Marcus Erikssons team jublar i dag och det gör de också hos Viasat. Deras rättigheter att sända formel 1 blir mycket mer värda när svenska motorfans vill följa 23-åringen från Kumla.
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.
Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.