Valet - reklam eller föreläsningar

Ett par tävlingar till  hade han lust till, sedan vill han ägna tiden till annat. Sa Nils van der Poel, med lite distans till OS-succén. Och det lät som han menade det.

Den här helgen är han i norska Hamar för allround-VM, sedan återstår världscupavslutningen i holländska Heereveen näst helg.

Han är den annorlunda världsstjärnan – med en udda och unik inställning till träning. han är också mycket verbal med klara åsikter som många gärna vill höra.

I klartext, han är en idealisk föreläsare i sin roll som naturlig föregångare. 

– Han kan bli en av de mest eftertraktade i Sverige eftersom han är så känd, säger Johan Hamilton, branschkunnnig och erfaren.

Oslipad diamant

Hans agent, Bo Johansson i Mora, har också fått en annorlunda klient. En oslipad diamant, synnerligen lämplig för jobb inom reklam och marknadsföring, men han tänker ju inte fortsätta att vara världsstjärna… Ett litet krux. Då är Nils mera öppen för uppdrag som föreläsare, det passar honom bättre, anser han själv. 

Det råder heller inget tvivel om att åtskilliga människor vill både se och höra  honom.

Att bli känd och omtalad är inte lika med framgång.  De beror på så mycket mera, som konsten att kunna framföra sitt budskap och vara karismatisk.

Men det  finns bara en Nils van der Poel. Oavsett idrott ingen annan i hans dimension.

Bara det att han lägger av när han lagom har uppnått sitt genombrott och blivit en världsstjärna, och då berättat mycket öppet om sin extrema träningsvardag väcker stor nyfikenhet.

 

Kan han lyckas han lika bra som föreläsare?

- Han kan definitivt direkt komma in i segmentet av de etablerade föreläsarna, säger Johan Hamilton, vd på Talarnas till Expressen.

Stora pengar

Och Nils kan tjäna stora pengar

– De absolut mest kända föreläsarna i Sverige ärmax fem personer och de ligger över hundra tusen kronor i arvode. De etablerade föreläsarna ligger mellan 40 000 och 60000 kronor. 

Det finns åtskilliga företag som betalar det arvodet.

Men Hamilton vill också varna lite.

 – Dessvärre är det en del som kommer från ett kändisskap och ställer sig på scen och inte har tänkt igenom vad man ska säga och framför allt att man måste ha grunderna i retorik för att sälja in ett budskap. Har han inte det och gör bort sig i början kan det bli lite tufft sedan, trots att han är känd.

60 000 låter ju acceptabelt för den som levererar, men utomlands är pengarna mycket större, betonar Johan Hamilton  i Expressen.

- Det kan vara något för honom, i och med att han är känd i hela världen, att satsa på en karriär utomlands. Då pratar vi helt andra arvoden. Toppföreläsare utomlands kan ligga på miljonbelopp. 

Uppdrag inom reklam eller föreläsare är frågan för en 25-åig före detta stjärna. Oavsett vilket så ska skridskorna  hamna på hyllan.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen