”Alla måste få följa OS i TV!”

Politikerna i Norge gör vad inte politikerna i Sverige vill göra – de upprättar en lista över viktiga sportevenemang som alla människor ska kunna se i TV. Och notera utan att det ska kosta.

Sommar- och vinter-OS, fotbollens VM och EM, handbollens VM och EM (dam) samt VM i alpint, längd och skidskytte är några av evenemangen på listan.   

Kulturministern agerade

De ska alla i Norge se, anser kulturminister Anniken Huitfeldt.

Delar av de särklassiga evenemangen riskerar vi svenskar att missa. Exempelvis har SVT förlorat sändningsrättigheterna för OS 2014 och 2016 till Viasat

Men vi kan inte räkna med att politikerna vill ingripa.

- Regeringen driver inte frågan, säger Lena Adelsohn Liljeroth i en kommentar. 

"Idrotten och TV-bolagen avgör"

- I vilka tv-kanaler sport ska visas är en fråga mellan idrotten och tv-bolagen, men jag tycker att sport-bevakningen i SR och SVT håller hög standard, säger Adelsohn Liljeroth.

I Norge ingriper däremot politikerna. Kulturminister Anniken Huitfeldt reagerade över att många riskerade att missa och hon lät upprätta en lista på större idrottsevenemang som borde gå i betalfria kanaler .

Med listan i sin hand kan Huitfeldt uppvakta EU och sin tur ESA, som ska säkerställa fri handel och som kan ge klartecken.

Klara kriterier för godkännande

- Vi går till ESA och frågar om den här listan kan godkännas.

ESA har klara kriterier. Om arrangemanget enligt traditionen gått på betalfri tv, om det har en allmän kulturell betydelse för folket, att det är ett nationellt lag som deltar och att arrangemanget är viktigt för hela nationen. Två av de kriterierna måste uppfyllas för att EU ska ge sitt godkännande.

Lena Adelsohn Liljeroth ser en svårighet med politisk inblandning:

- Allt måste betalas på något sätt. Om SVT skulle konkurrera med kommersiella kanaler skulle följden bli att andra program får träda tillbaka eller att vi måste höja radio- och tv-avgiften, säger hon till Sportbladet.

Viasat-chefen tror på kaos

Samma invändningar har förekommit i Norge. Norska Viasat-chefen Stian Aune Kleppo spår ett kaos.

- Jag har samma frågor som tidigare, säger Kleppo til VG Nett.

Så kallade avgiftsfria TV-kanaler, som mottas av en betydande del av befolkningen, ska kunna kräva att få köpa rättigheter till marknadspris. Hur parterna ska komma fram till vad som är marknadspris är en öppen fråga.

Det intressanta har också skett i Norge att fotbollsförbundet är emot en sådan här lösning, medan skidskytteförbundet är anhängare till förslaget.


Fakta

Här är den norska TV-listan

Sommar och vinter OS

Skid-VM

Alpin-VM

Världscuptävlingar, skidor, från Holmenkollen

VM i skidskytte

Fotbolls VM och EM för män, inklusive Norges kvalmatcher

Handbolls VM och EM för kvinnor, inklusive norska landslagets kvalmatcher

Cupfinalen i fotboll för män

Christer (inte verifierad)

tors, 2012-03-29 09:24

1. Sport i avgiftsfria kanaler

Hej. Om jag skall subventionera idrotten via skattsedeln i form av statsbidrag och kommunala bidrag så kräver jag att få se OS, VM osv i de fria kanalerna. Annars skall inte dessa sporter får några bidrag från stat och kommun. Då kan resp. förbund välja själva.

Magnus (inte verifierad)

fre, 2012-03-30 20:03

2. OS ses av någonstans mellan 3

OS ses av någonstans mellan 3 - 5 miljoner i Sverige, borde inte det vara tillräckligt motiv för att SVT ska köpa rättigheterna. Detta bevisar ju endast återigen att SVT går mot att bli för finkulturellt och inte folkligt. Samma sak gäller för Sveriges Radio som inte heller får sända på plats... Sveriges kanaler ska sända sådant som folket vill se!

Bengt (inte verifierad)

fre, 2012-03-30 22:01

3. Problemfritt

Självklart sjunker priset om det ska gå på betalfri kanal, däremot kan reklamintäkter öka när det blir fler tittare. På sikt är betal TV ett hot mot idrotten då kommande generationer inte får TV-Sport som något naturligt.

Johan (inte verifierad)

tis, 2012-04-03 03:44

4. Kommersiellt

Kommersiell TV är det bästa som hänt oss sportnördar. Utbudet blir bara bättre och bättre för varje år, bevakningen rigorösare. Tittarna är vinnare i denna konkurrenssituation, inte förlorare som så många verkar tycka. Är övertygad om att MTG kommer gå all-in och lite till på OS. Allt är inte gratis i världen, inte TV-avgiften man betvingas på heller(175kr/mån för den oinsatte). Så det här med att det inte ska kosta är bara skitsnack, vi betalar ju redan.

Johan (inte verifierad)

tis, 2012-04-03 03:50

5. Och det enda alternativet

Alternativet(det enda rätta som jag ser det) för SVT är givetvis att börja reklamfinansiera sig. Det är bara att snegla utanför Nordens gränser hur statlig TV ser ut. Efter ett par år har folk glömt bort vad reklam-fri TV är för något, och börjar ser fördelarna med att SVT är tillbaka på banan igen vad gäller stora sportevenemang. Gör en omröstning, OS i SVT i utbyte mot att man får börja reklamfinansiera sig, och jag tror man får opinion på det.

Christer (inte verifierad)

tis, 2012-04-03 08:49

6. OS i SVT

Jag har inget emot reklam har jobbat med detta hela mitt yrkesverksamma liv. Vad jag vänder mig emot är att idrotten kräver skattefinasiering av verksamheten och det har jag heller inget emot. Det jag vänder mig emot är att när vi skattebetalare har betalt via skattsedeln och får fram duktiga idtrottare i landslag och OS. Då tar de kommersiella krafterna över och köper dessa evenemang så att jag som inte vill sätta en parabol på mitt hus eller köpa en massa olika TV-paket inte får se denna toppidrott. Då tycker jag att staten (dvs vi medborgare) skall fråga idrottsrörelsen om man vill ha våra skattepengar i så fall skall vi ställa krav på att de sänds i det fria kanalerna. Gärna i reklamfinasierade TV 4.

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen