AIK-fakturor i konkurshärva

Panaxia och dess grundare och förre ägare var en av AIK:s främsta sponsorer någonsin. Säkerhetsföretaget betalade 3 miljoner kronor årligen till klubben och stod också för lönen till två ungdomsledare. Nu avslöjas allt mer om kopplingarna mellan AIK och Panaxia i miljardkonkursen.
Derek Boateng är derbyhjälte och hyllas av storpubliken på över 30 000 på Råsunda 2006. Och Panaxia är kvar som sponsor och kommer så vara i ytterligare tre år. Foto: Tomas Oneborg, Scanpix


AIK ingår i granskningen av vad som skedde i säkerhetsföretaget och som låg till grund för konkursen som omfattar 1 miljard kronor.

- Jag ser inget direkt krav mot AIK i dag, säger konkursförvaltaren, advokat Lars-Henrik Andersson till Dagens Nyheter.

Företagaren svag för AIK

Men som han uttrycker det:

- Vi vänder på varje sten och under varje sten har vi hittills hittat smuts.

Företagets grundare och tidigare ägare var svag för AIK. Han tillhörde styrelsen i AIK Fotboll AB under en period och att sponsra favoritklubben var självklart för honom.

Panaxia är en av de största sponsorerna någonsin i AIK. Från 2005 till och med 2010 fanns företagets logga på A-lagets tröjor. Panaxia och AIK var starkt förknippat och så många år av troget sponsorskap innebär att AIK här har fått in åtskilliga miljoner.

Miljonsponsring utan påskrift

Nu framkommer hur AIK fick ett stort stöd i flera delar:

+ AIK fick en kontant sponsring årligen. Bara under det sista året ska 3 miljoner kronor ha överförts till AIK, detta trots att avtal saknades.

Det här upptäckte Monica Hallin-Gustafsson, som tillsattes som vd två månader före konkursen och såg hur AIK och företaget hade starka band.

- Det kom en faktura och när jag frågade om ett avtal fick jag svaret att det fanns. Sedan kom det en faktura till och då krävde jag att få se avtalet och det fick jag, men det var inte underskrivet, säger Monica Hallin-Gustafsson till DN.

Monica Hallin-Gustafsson stoppade alla utbetalningar, förutom en halv miljon som redan betalats ut, men totalt var AIK:s fakturor på 3 miljoner kronor.

Ungdomsledare betalades av Panaxia

+ Panaxia betalade lönen för två ungdomsledare i AIK. Monica Hallin-Gustafsson såg i lönelistorna att det fanns två personer som jobbade i AIK.

- När jag tog upp det med föreningen menade de att det var något mellan de båda och Panaxia. I min värld var det rent fiktiva anställningar.
Det har visat sig att Panaxia var AIK-ungdoms största sponsor och att avslöjandet har inneburit att klubben har tappat stora resurser.

Gjorde tifon i säkerhetsgaraget

+ Monica Hallin-Gustafsson fick också veta att AIK hade ytterligare kopplingar till Panaxia. Supportrar hade tillgång till företagets säkerhetsgarage för att bl a förbereda tifon vid matcher.

- När jag fick reda på det så var det bara ut, säger Monica Hallin-Gustafsson.

Konkursförvaltaren och advokaten Lars-Henrik Andersson påpekar att det inte finns någon misstanke om lagbrott från AIK:s sida.

- Men AIK-relationen är någonting vi tittar på i stort. Det kan ha gått pengar från Panaxia till närstående bolag och sedan vidare, men vi är inte klara med den utredningen än.

"Det fanns avtal"

Thomas Edselius, AIK Fotbolls vd, har i den mån det varit möjligt försökt att förklara de olika förbindelserna med Panaxia.

Anställningen av två ungdomsledare var en del av företagets sponsring av AIK och Edselius menar också det fanns giltiga avtal mellan föreningen och säkerhetsföretaget.

- Majoriteten av avtalen var underskrivna och så var det väl några som inte var det. Men där fanns det muntliga avtal, hävdar Thomas Edselius.

Det var den 5 september i fjol som märkligheterna i Panaxia avslöjades och som ledde till konkurs och som nu beräknas omfatta 1 miljard kronor. Den 5 juni ska förvaltarberättelsen vara klar, men inom de närmaste veckorna kan den 47-årige förre ägaren åtalas och då gäller det 19 miljoner kronor som tagits ur Panaxia och skickats till ett annat företag.

 

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.