Ett ofattbart avtal värt en halv miljard
Det var nästan skrattretande scener när ordföranden Daniel Kindberg berättade om nyheten inför superettan-klubben Östersunds FK:s alla spelare.
Glad men sansad
Föreningen får alltså en halv miljard kronor av libyska staten för att utbilda fotbollsspelare.
- Ur ett internationellt perspektiv tror jag inte den här modellen i den här omfattning någonsin gjorts i världen. Ur svensk perspektiv är det det absolut största fotbollsrelaterade avtalet som skrivits, säger Kindberg.
Han hade själv svårt att hålla sig för skratt när han avslöjade planerna, men var ändå sansad. Men så har också Kindberg nästan dagligen ägnat tid åt det som inleddes hos en bekant i Storbritannien och som nu har kulminerat i ett avtal som saknar motsvarighet.
Så började allt
Kindberg blev god vän med en libyer och deras samtal kom in på fotboll och hur landet uppmuntrar sina talanger att förkovra sig. Efter mycket resonemang och Kindbergs förmåga att presentera möjligheterna i Östersund arrangerades ett studibesök i Jämtland. Libyerna blev nöjda och diskussionerna övergick till konkret samarbete.
Östersunds FK blev som nykomling tia i Superettan 2012, men får nu helt andra möjligheter via ett kontrakt med den libyska staten. Klubben ska utbilda libyska fotbollsspelare i Östersund de kommande fem åren.
I Libyen finns en lång tradition att skicka människor utomlands för att utbilda sig.
- De får vara borta under en längre period för att skaffa ny kunskap och kompetens utomlands och sedan ta tillbaka den för att vara med och utveckla det nya fria, demokratiska Libyen.
250 killar om året
Fotbollsintresset är mycket stort i landet och många unga killar är besjälade av att bli fotbollsproffs i Europa.
Redan i mars kommer den första kullen om 60 spelare till Östersund och stannar i sju månader. Sedan är avsikten att föreningen ska ta emot 250 killar årligen.
- De ska studera engelska, datorkunskap, sports management, sports administration och sedan blir det fotbollsträning och fysträning.
Daniel Kindberg har en bakgrund inom försvarsmakten och har bl a jobbat med omvärldsbevakning.
- Den värsta tiden i landet är förhoppningsvis över nu. De ska skriva en ny konstitution och det finns en övergångsregering och ett parlament. Jag känner ingen fara de gånger jag varit där eller för de uppdrag och platser vi kommer ha och vara på.
29 januari kommer pengarna
Enligt kontraktet ska den libyska staten betala 530 miljoner kronor över fem år till Östersund som räknar med en vinst på cirka tio miljoner kronor om året.
Daniel Kindberg betonar:
- Vi är en liten stad i svensk glesbygd och då finns det bara en viss summa pengar att få från näringsliv och publikintäkter. Då får vi tänka annorlunda och nu för vi dessutom samtal med andra länder. Det här är bara början för oss…
Senast 29 januari ska Libyen göra den första inbetalningen på ÖFK:s bankkonto.
- Det betyder väldigt, väldigt mycket. Så är det. Ur ett internationellt perspektiv tror jag inte den här modellen i den här omfattning någonsin gjorts i världen. Ur svensk perspektiv är det det absolut största fotbollsrelaterade avtalet som skrivits, exkluderat tv-avtal, säger Kindberg.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Vågar jag? (inte verifierad)
fre, 2014-01-10 11:47
1. Bondfångeri?
Sorry, men jag är skeptisk till det här avtalet. Hoppas ÖFK går in i projektet med en utgång öppen. Libyen är en stat i upplösning, korruptionen är enorm, rivaliserande klaner dominerar den politiska bilden, massor av vapen är i omlopp. Behoven i landet är enorma. Att den "libyska staten" i det läget skulle prioritera fotbollsutbildning för en halv miljard över fem år låter märkligt (över 400 000 kr/spelare!). Och varför förlägga en fotbollsakademi i vintriga Norrland? Vore inte näraliggande fotbollsnationerna Italien och Frankrike rimligare med all sin fotbollskompetens? Jag hoppas att ÖFK ser till att pengarna finns på kontot innan de committar sig för utgifter. Annars kan det här bli en dyr historia för Östersund. Bevaka gärna den här storyn IA. Är inte ute efter ÖFK, men är oroad för att de blir blåsta.mr Christer (inte verifierad)
fre, 2014-01-10 12:56
2. En "För bra för att vara
En "För bra för att vara sant" deal... Men någon gång kan väl den goda fen svinga sitt spö och allt faller på plats. Detta sker kanske fem gånger per år, jorden runt och nu får vi hoppas att det trillar ned i Östersund.Vågar jag? (inte verifierad)
fre, 2014-01-10 13:12
3. Inga krediter
Ja, vi får hålla tummarna. Men ÖFK måste vara stenhårda om Libyen slirar med betalningen. Inte ett öre i kredit. Allvarligt. Svenska fotbollsklubbar har tufft som det är med ekonomin.