”Visst kan vi byta bokningssystem”

Svenska Golfförbundet slår nu tillbaka mot techbolaget Sweetspots klagan hos Kokurrensverket gällande förbundets it-system GIT. 

Klagomålet avser missbruk av dominerade ställning, Sweetspot anser att klubbarna inte själva kan välja det it-system de vill använda.

Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare och stabschef på SGF, konstaterar inledningsvis att SGF alltid varit noga med att följa relevant lagstiftning.

-Jag har under många år arbetat med just konkurrensrättsliga frågor och säkerställt att SGF inte missbrukar sin dominerande ställning. Vi välkomnar en juridisk prövning, om medlemsklubbarna så önskar. Hos oss är det alltid  våra klubbar som tar de avgörande besluten.

Bo Bengtsson menar också att Sweetspot aldrig förstått SGF:s roll. 

-Det är klubbarna – Sweetspots kunder – som återkommande sedan 2002 beslutat att utveckla GIT och att GIT ska finansieras av klubbarna gemensamt. Golfbolagen, också de Sweetspots kunder, har frivilligt tecknat avtal med SGF om att använda och att betala för GIT. En modell som tjänat golf-Sverige väl, fastslår Bo Bengtsson.

-Självfallet gör SGF ingen vinst på GIT, klubbarna ska enligt våra stadgar använda medlems – och handicap-modulen i GIT. I övrigt står det fritt att, till exempel, välja ett annat bokningssystem.

Bo Bengtsson påpekar vidare att SGF fört diskussioner med Sweetspot som kunde ha utmynnat i att byta bokningssystem från GIT till Sweetspot men vid en jämförelse har det inte handlat om den ”överlägsna teknologi” som nämns i anmälan utan om ett annat förhållningssätt hur golf ska prissättas.

-SGF har heller aldrig fått krav eller önskemål från klubbar som använt Sweetspot att byta teknik. Snarare tvärtom har många återgått till att boka tider i GIT, av tekniska skäl, snarare än ekonomiska.

-Frågan är vad som är bäst för golf-Sverige. Det är upp till våra medlemmar, klubbarna att avgöra. Den klubb som har en annan lösning är välkommen att skriva en motion till förbundsmötet.

-Om 51 procent är för en förändring byter vi omgående till en annan lösning och finansieringsmodell. Detta är basal och nödvändig kunskap för den som vill utveckla och sälja sin tjänster och produkter på golfmarknaden, avslutar Bo Bengtsson.

Sweetspots grundare och ägare, Henrik Ahlin, har i sitt klagomål, som Idrottens Affärer tidigare berättat om, ifrågasatt om GIT verkligen tjänar svensk golf och dess utövare på bästa sätt.

-SGF hare genom sitt agerande försvårat för överlägsen teknologi att komma golf-Sverige till del. Ska vi verkligen ha det så? Därför vill vi få detta prövat av Konkurrensverket, sammanfattar Henrik Ahlin.

Tjänsten finns i dag på 41 golfklubbar av totalt 450. Det innebär dubbla avgifter, dels för Sweetspot men också för GIT. GolfStar Sverige med 19 banor i Stockholms regionen har Sweetspot som bokningssytem.

I en artikel i sajten Goflbranschen.se säger Henrik Ahlin att Sweetspot levererar högre greenfee- intäkter än GIT och att branschen årligen omsätter en miljard kronor i green fee avgifter.  Med andra ord; här finns pengar att tjäna på klubbnivå– vid val av ”rätt” bokningssystem, gissa vad Ahlin föredrar.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Vad som i höstas beskrevs som ett starkt hot ett mot Supertettan-klubben Östersunds FK och kunde gå till konkurs är nu avfärdat. ÖFK har kvittat sin skatteskuld och lugnet har infunnit sig i Jämtland.  Klubben har betalat 2,5 miljoner kronor och i ÖFK stiger optimismen inför framtiden. 

Sportsligt råder också en medvind. Laget återfinns på åttonde plats i Superettan efter elva omgångar

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid  den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen. 

Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.