Många län vill kopiera Jämtland

Inom många län i Sverige sneglar politiker och tjänstemän nu mot Jämtland. Hur såväl skidskytte-VM som alpina VM kommer till länet är resultatet av en strategisk plan. Det finns alla skäl till att ta efter på andra håll.
Fjäll och skidskytte, Åre och Östersund, alpint VM och skidskytte-VM samtidigt. I Jämtland har man gjort något helt unikt. Och dessutom efter ett koncept som många län borde ta efter.

 

- Jag är väldigt glad. Triumfen ska ses utifrån att skidvärlden, nu både den alpina och inom skidskyttet, litar på oss. De vet att vi kan garantera leverans utifrån vad vi lovar, säger AnnSofie Andersson, Östersunds kommunalråd.

Intensiva två månader

- Att vi nu får dubbla skidmästerskap med VM-status i vår region samma år, kan betyda mycket för vår framtida utveckling.

Aldrig har en region fått ett sådant ansvar för två så stora arrangemang på en och samma gång.

AnnSofie Andersson var en av de sex jämtar som höll i presentationen som var och en av kandidatstäderna gjorde före omröstningen vid IBU:s kongress.

Knockade konkurretnerna

Tanken var att omröstningen sedan skulle ske i två omgångar. Östersund knockade de övriga kandidaterna och stod som klara segrare redan efter första delen.

- Men det var fruktansvärt spännande.  Tiden mellan presentationen och resultatet kände som tortyr, erkände Helena Ekholm, förra stjärnan som ingick i delegationen. 

AnnSofie Andersson förklarar framgången.

- Många minns VM 2008. De vet att vi kan göra någonting liknande igen. Vårt trumfess med stadskärnan in på skidstadions knutar, går hem överallt. Nu blir det VM med vinterfestival 2019.

Bara att kopiera 

Samarbetet i Jämtland har blivit ett vinnande koncept och något för andra att ta efter. När Åre fick alpina VM i juni var regionförbundet med åtta kommuner delaktiga. Så skedde även denna gång.

- Här ges en unik plattform för att skapa ökad framtidstro. Få till ökat kontaktskapande och på sikt därmed lyckas etablera fler företag och nya jobb till regionen, hävdar regiondirektör Anders Byström.

Hittills har kampanjen kostat regionen drygt 2 miljoner kronor och det gäller både Åre och Östersund. För att inte tala om hur mycket vunnen stolthet man får på kuppen…

- Det finns så många fördelar för en arrangör och även för besöksnäringen med två stora evenemang samma säsong. Det som sätter begränsningen är fantasin, kommenterar Olle Dahlin, ordförande för Svenska Skidskytteförbundet. 

Så nära ett vinter-OS

Med ett VM i Åre i början av februari och ett skidskytte-VM i Östersund i mitten på mars blir det full fokus på regionen Jämtland Härjedalen.

Alla är införstådda att nu blir det fråga om investeringar och att budgeten för respektive arrangemang kommer att växa. 

- Det här är så nära ett vinter-OS man kan komma i Sverige och det här ger oss oerhörda möjligheter till ett delat värdskap över kommungränserna. Ja, vi ska väl inte stoppa där. Hela Sverige ska känna att man ska få vara delaktiga i den här vinterfesten, säger Ann Sofie Andersson.

Glöm inte renchipsens betydelse

Patrik Jemteborn har som projektledare jobbat oförtrutet i två år. Tillsammans med en styrgrupp har han planerat allt in i minsta detalj det senaste halvåret. 

I synnerhet har producenterna Kjell Lundberg och Per Wiklander haft nyckelroller.

Med till IBU:s kongress i St Wolfang, strax utanför Salzburg, fanns också rökt älgfilé från Änge, Mörsjö rotsakschips, ostar från Skärvången, bröd från Huså, chokladpraliner, renchips och gransirap. 

Allt det, ett vinnande koncept och bra lobbying gav resultat.

Björn Kempe (inte verifierad)

mån, 2014-09-08 14:34

1. Skidskytte- och Alpina VM 2019

Bra jobbat Jämtland! Det är nog få som kan prestera ett så bra idrottsligt samarbete! Det ska bli härligt att få vara med på dessa evenemang! Ett särskilt tack till Helena ekholm!

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen