Frågetecken inför framtiden
Svenska landslaget njuter av helt nya villkor för träning i oktober. Åkarna befinner sig nämligen i Göteborg och åker miltals på snö dagligen.
- Vi njuter av i en sagolik anläggning med boende, servering, gym och skidhall i samma byggnad, rapporterar förundskapten Rikard Grip.
Göteborgs Nya Arena med fem skidspår i bredd på en snötäckt slinga om 1,2 km är oerhört inbjudande.
Det är två månader kvar till Världscupens premiär i Ruka i Finland.
Stark trend
I dag är det alltså en positiv ton inom skidsporten.
Petter Northug, Margot Björgen och Therese Johaug står i spetsen för det suveräna norska landslaget. Charlotte Kalla är ikonen för svensk skidåkning.
Sponsorerna pumpar in pengar och säljer som aldrig förr. Långloppen bara växer och många människor prioriterar skidåkning som motionsform.
Och kom ihåg hur Falu-VM i våras var en formidabel publikfest.
Stor skillnad på nationer
Så inte är det något fel egentligen med skidåkningen i vissa delar av Europa. Men...
- En av de viktigaste frågorna som ska diskuteras i år är hur vi kan jämna ut förhållandena mellan starka och svaga längdnationer, säger Johan Sares, längdchef på Svenska Skidförbundet.
Det är en prioriterad vid Internationella Skidförbundets (FIS) årliga kommittémöten.
Svenska Skidförbundets längdverksamhet har fem representanter i de olika kommittéerna: Mattias Berglund (regelkommittén), Rikard Grip (världscupskommittén), Tommy Höglund (långloppskommittén) Niklas Jonsson (längdkommittén) och Jenny Limby (barn- & ungdomskommittén). Dessutom finns Johan Sares på plats i Zürich.
Påverka framtiden
Tillsammans med representanter från FIS och övriga skidnationer ska de titta på förutsättningarna inför vintern, men också se framåt i tiden för att diskutera hur sporten ska utvecklas.
- Det är viktigt att vi finns på plats i Zürich för att kunna påverka längdskidåkningens framtid. På mötet diskuteras allt ifrån skidåkning för barn och ungdomar till världscuptävlingar och regelverk i olika kommittéer, berättar Johan Sares.
Ett annat viktigt uppdrag för den svenska delegationen är att presentera Svenska Skidförbundets förslag på att Ulricehamn får arrangera världscupen 2017 och 2019.
- Det här är fantastiskt! Vi har haft stora tävlingar förr, men en världscup är några dimensioner större, utropade Karl-Erik Claesson, vice ordförande i Ulricehamns IF.
Det Internationella Skidförbundet (FIS) meddelade i våras att Sverige, förutom världscupen i Falun, får arrangera ytterligare en världscuphelg år 2017 och 2019. Skidförbundet gick då ut med information till skid-Sverige om att man söker en arrangör.
- Vi fick in flera väldigt bra och ambitiösa ansökningar. Det visar att det finns ett stort intresse i Sverige av att arrangera internationella skidtävlingar, säger Johan Sares.
Förväntan i Ulricehamn
Bland de sökande fanns allt ifrån traditionella världscuparrangörer till nyare arrangörer. Valet föll slutligen på Ulricehamn, vilket Johan Sares främst förklarar med att man genom dem ser en möjlighet att stärka intresset för längdskidåkning i södra Sverige.
- Det var inte lätt att välja. Men vi tror att Ulricehamn kan locka en stor publik till tävlingarna och att de har förutsättningar att anordna en riktig folkfest. Det har aldrig tidigare genomförts världscuptävlingar i distans så långt söderut i Sverige och därmed möjliggör vi för en ny publik att få se världseliten live, säger Johan Sares.
Där finns för övrigt en av nordens största och modernaste anläggningar för konstsnö. Dessutom, klubben har 500 medlemmar i skidsektionen.
Alla beslut som tas på mötet i Zürich förmedlas vidare som rekommendationer till FIS Council, som tar de slutgiltiga besluten i början av november.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















