Kopian som blir allt bättre
7-18 september arrangeras Paralympics i Rio de Janeiro, Brasilien. Det är ett idrottsevenemang som växer på alla sätt, och snart kan komma att utgöra ett hot mot OS.
TV-tiden ökar
Paralympics växer från evenemang till evenemang. TV-tiden globalt har haft följande utveckling de tre senaste sommar-Paralympics:
• Aten 2004: 617 timmar
• Peking 2008: 1 810 timmar
• London 2012: 2 684 timmar
Prognoserna för Rio de Janeiro pekar fortsatt uppåt.
Sponsorintäkterna har också utvecklats uppåt, även för svenskt vidkommande. Från 8 miljoner kronor inför 2012 till nu alltså 10 miljoner från de tre huvudsponsorerna ATG, Folksam och ICA, tillsammans med sponsorerna Adressändring, JKL, Jysk, Kia, Kone och nyanslutna SKF samt de officiella leverantörerna Adecco, Grand Travel Group, H&M och Scandic – i pengar eller varor av värde. Utfallet av Olympiatravet, cirka 1,4 miljoner, ingår i den summan.
Andelen ökar
Största delen från Olympiatravet går fortfarande till SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, men Sveriges Paralympiska Kommittés andel av totalbeloppet har ökat de senaste åren.
Sveriges Paralympiska Kommitté och Sveriges Olympiska Kommitté är båda egna organisationer och har inget formellt samarbete, förutom uppvaktningar av politiker för att få ett vinter-OS till Sverige och visst praktiskt samarbete om material och utrustning på plats under evenemangen, men relationen är god. Både bearbetar marknaden på egen hand, aldrig tillsammans.
Ibland kan de mötas i samma företagsreception, uppvaktandes samma potentiella sponsor efter varandra. Fortfarande är det oftast SOK som drar det längsta strået, men Sveriges Paralympiska Kommitté blir allt oftare ett högintressant alternativ.
Ej bearbeta OS-konkurrenter
För generalsekreteraren Johan Strid och marknadschefen Tomas Brandt är dock marknaden något begränsad. Utifrån av Internationella Olympiska Kommittén stipulerade regler får inte Internationella Paralympiska Kommittén och dess nationella kommittéer, såsom Sveriges Paralympiska Kommitté, bearbeta konkurrenter till OS huvudsponsorer.
Exempel: Sveriges Paralympiska Kommitté bearbetar OS-sponsorn McDonald´s, som tackar nej till ett sponsoravtal i Sverige. Då är dörren till den branschen stängd. Burger King och Max får alltså inte bearbetas.
Detsamma gäller branscherna där Coca-Cola, Atos, Dow, General Electric, Omega, Panasonic, Procter & Gamble, Samsung, Toyota och Visa verkar.
Snart hot mot OS?
Trots det är full fart framåt och sponsorerna blir allt fler, och allt nöjdare.
Det framgick av ett frukostseminarium som arrangerades i DN-skrapan i Stockholm med Svenska Parasportförbundet & Sveriges Paralympiska Kommitté, Sponsrings & Eventföreningen samt Dagens Industri, varav den sista producerade en egen, redaktionell bilaga i veckans DI Weekend om den förestående Paralympics-festen utifrån svenskt perspektiv.
Faktum är att Paralympics - världens tredje största idrottsevenemang - växer med sådan kraft att evenemanget snart kan börja utgöra ett hot för OS.
Företagen allt mera intresserade
- Vi är fortfarande lillebror, eller lillasyster, om du vill. Men jag tror att den olympiska rörelsen får räkna med Paralympics-rörelsen på allvar inom en snar framtid vad gäller kampen om ekonomiska resurser. Parasport står för värden som många företag vill associera sig med i dag, säger Tomas Brandt, marknadschef på Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté.
Och då har vi inte ens nämnt Special Olympics, världens största idrottsevenemang för människor med utvecklingsstörning, bland annat Downs syndrom, adhd och aspergers syndrom.
Även den växande verksamheten ingår i Svenska Parasportförbundet, vars strategi är att de respektive specialidrottsförbunden ska ”äga” sin egen parasportidrott, och Parasportförbundet ska inta en roll som kompetenscenter för att stötta, följa upp och kvalitetssäkra parasportverksamheten i de respektive idrottsförbunden.
Såsom det fungerar i dag inom bland annat golf, segling, ridsport, basket och triathlon.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















