Elitklubbarna ungas nya arbetsförmedling
Tillsammans med Arbetsförmedlingen ska Svensk Elitfotboll hjälpa alla som står långt utanför arbetsmarknaden till arbete eller utbildning. Malmö FF och IF Elfsborg är de goda exemplen som ska visa vägen – och redan gör det.
Malmö FF:s Karriärakademin har varit ett föredöme i hela idrotts-Sverige på hur en idrottsförening kan ta en större roll i samhället och skapa arbete och utbildning för alla som befinner sig långt utanför arbetsmarknaden i samarbete med andra aktörer: Arbetsförmedlingen Malmö, Malmö Stad och MFF:s sponsorer.
Inget CV – ändå arbete
Verksamheten har varit igång i snart tre år. MFF:s Karriärakademin har under den tiden hjälpt cirka 160 personer, främst unga, in på arbetsmarknaden eller i utbildning.
Ett av de företag som har nytta av detta är MIAB/NCA Facility Services AB, städservice till företag och offentlig sektor och en av MFF:s sponsorer.
– Tack vare Karriärakademin når vi unga människor som vi har svårt att nå annars.
Det förklarar företagets drift- och miljöansvariga Mirela Muharemovic som berättar solskenshistorien om en 18-årig tjej, nyanländ från Palestina, som besökte den jobbmässa som Karriärakademin arrangerade på Swedbank Stadion förra hösten, 2016.
– Hon hade svåra, inte så positiva minnen att berätta, inget CV och talade begränsad svenska. Men hon hade något annat. Hon hade driv! Vi beslutade att ge henne en chans och kallade henne på intervju.
– Det ledde till en praktikplats som i dag omvandlats till en tillsvidareanställning. Hon fungerar väl och varje gång jag träffar henne tackar hon för att hon fick chansen till arbete. Jag ryser av välbehag varje gång jag tänker på henne och hennes historia.
MIAB/NCA Facility Services AB har 120 anställda i Skåne. 25 ungdomar har fått praktikplats eller tillsvidareanställning på företaget tack vare Karriärakademin.
Utgår från ungdomarna
IF Elfsborgs sociala verksamhet heter Vi tillsammans. Inom ramen för den drivs jobb- och utbildningssatsningen Jobb tillsammans. Jan Ryrlén, ansvarig för Borås-klubbens sociala verksamhet berättar.
– Vårt arbete utgår ifrån att ungdomarna själva anmäler sig för att vi ska locka de som verkligen vill. Därefter får de en veckas utbildning hos oss där vi berättar om IF Elfsborgs värdegrund och om hur arbetsmarknaden fungerar.
– Därefter ordnar vi tre månaders praktikplats hos främst våra sponsorföretag och ungdomarna får chansen att komma in på arbetsmarknaden.
Satsningen sker tillsammans med Borås Stad sedan tre år tillbaka. Hittills har cirka 80 procent av de 75 medverkande ungdomarna som varit långt utanför arbetsmarknaden fått arbete, eller gått tillbaka till sin utbildning som de avbröt.
Fler föreningar vill delta
Karin Heri, ansvarig för Karriärakademin i Malmö FF, får nu även ansvaret som nationell samordnare för sysselsättning inom ramen för Svensk Elitfotbolls nybildade CSR-råd som i det här fallet arbetar utifrån tre av FN:s 17 mål för hållbar utveckling – med fokus på mål nr 8: Till år 2020 är målet att väsentligt minska den andel ungdomar som varken arbetar eller studerar.
– Det är många av våra elitföreningar som tänker tanken att göra jobbsatsningar för ungdomar, men det handlar om resurser. Nu skapar vi de resurserna tillsammans med Arbetsförmedlingen.
– Jag hoppas kunna hjälpa till att sprida goda exempel och hitta bra samarbeten mellan Arbetsförmedlingen och de föreningar som vill kliva fram. Målet är att hälften av de 32 elitklubbarna ska komma igång inom en treårsperiod. Det är ett högt mål, men det ska vi klara.
Mikael Sjöberg, generaldirektör på Arbetsförmedlingen, lovar att försöka få Arbetsförmedlingens kontor runt om i landet att öppna dörren för samarbete när motiverade föreningar i Allsvenskan och Superettan knackar på.
– Vi har en urstark arbetsmarknad men märker att det finns vissa grupper som har svårt att komma in på den. Dessa grupper kan vi hitta genom fotbollsföreningarna som utgör en viktig del i samhället. När en fotbollsförening kliver fram och visar engagemang i den här frågan, engagerar sig också supportrarna och vi kan skapa nya mötesplatser som leder till arbetsgivarkontakter.
Växer på olika plan
Calle Stjerna är varumärkeschef på Svensk Elitfotboll. Han säger om samarbetet med Arbetsförmedlingen:
– Jag vill understryka att vi vänder oss till unga som står långt utanför arbetsmarknaden, och inte de som har lätt för att komma in på skolor och få kontakt med arbetsgivare. När vi tar ansvar i samhället växer vi som människor, klubbar och liga.
Mats Enquist, VD i Föreningen Svensk Elitfotboll, är stolt över denna sociala samhällssatsning som ingår i SEF:s strategi med namnet ”En del av något större”:
– Vi är ofta duktiga på att berätta om nya saker som vi gör, men inte det som vi redan gör.
– Det här arbetat har pågått ett tag i bland annat Malmö FF och IF Elfsborg. Nu växlar vi upp det på nationell nivå och hoppas att fler föreningar vill vara med.
Thomas Björn
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar