Stopp för matcher och tävlingar
Samma dag, bara några timmar efter att Svensk Elitfotboll presenterat förhoppningar i sin plan för att kunna bjuda in åskådarna till matcherna igen kom dråpslaget - Folkhälsomyndigheten tog beslutet och meddelade att idrottsrörelsen bör avstå, i klartext ska avstå helt från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar, med undantag av sådan idrott som är yrkesmässig.
– Läget är allvarligt och det är oerhört viktigt att idrottsrörelsen fortsätter följa allmänna råd och rekommendationer för att undvika smittspridning, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet i en första kommentar.
– Många inom idrottsrörelsen har tagit stort ansvar. Tyvärr har vi exempel inom där inte alla helt följt råd och rekommendationer.
– Men vi har fått ett förtroende att hålla igång viss verksamhet. Det förtroendet ska vi vårda
Riksidrottsförbundet uppmanar idrottsförbund, föreningar, aktiva och ledare att säkerställa att verksamheten fullt ut genomförs i enlighet med de gällande rekommendationerna.
Avstå från det mesta
– Vi längtar alla till att vi kan återgå till det som var innan pandemin men läget medför att vi nu tyvärr inte kan anordna enstaka matcher och tävlingar men kan fortsätta träna, säger Björn Eriksson.
Enligt Folkhälsomyndighetens tidigare föreskrifter och allmänna råd bör föreningar avstå från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar med undantag för bland annat enstaka tävlingar eller matcher som riktar sig till barn födda 2005 och senare. Detta undantag hävs från och med den 1 mars tills dess att smittläget förbättras.
– Vi vet alla att idrottsrörelsen fyller en viktig funktion och för många barn och unga är det helt avgörande att få komma till sin träning, till sin grupp eller lag och få ta del av den viktiga gemenskapen.
– För många är sporren att få mötas i tävling eller match.
– Det kräver att våra ideella ledare fortsätter att entusiasmera medlemmarna så att vi kan behålla dem även efter pandemin, säger Björn Eriksson
Idrotten har haft undantag från de allmänna råden för yrkesmässig idrott. Där fiinns det nu en definition Enligt Riksidrottsförbundet och Folkhälsomyndigheten. gäller att den aktive har idrott som huvudsaklig sysselsättning och att utövaren håller sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer för att räknas som yrkesverksam.,.
Båda villkoren – idrottsutövningen som huvudsaklig sysselsättning och att befinna sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer måste vara uppfyllda för att undantaget ska kunna tillämpas.
Det här utestänger åtskilliga människor som har idrott som en betydandel av tillvaron. De tvingas nu till vila.
Nytt miljardstöd saknas
Förutom att verksamheten i föreningar och förbund drabbas hårt, slår stoppet också hårt mot ekonomin. Riksidrottsförbundet har framfört till regeringen att ett ekonomiskt stöd på minst 2-4 miljarder kronor är nödvändigt. Men från och den 1 mars står det noll kronor i stöd till idrotten. Inga nya beslut är tagna av regeringen.
– När det är hårdare restriktioner och idrotten fortsatt ska ta ansvar så drabbas vi ekonomiskt. Vi kan inte vänta längre utan behöver ett besked kring fortsatt stöd. Slå inte på oss från flera håll, ge oss ett besked nu. Här vilar ansvaret tungt på regeringen att visa ledarskap, betonar Björn Eriksson.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
ngenting har förändrats sedan Rysslands invasion av Ukraina i gryningen den 24 januari 2022.
Trots detta och fortsatta dagliga ryska angrepp har internationella simförbundet, Worlds Aquatics, beslutat att ryska, och belarusiska simmare, får tävla utan restriktioner och egen flagga i framtiden.
Det innebär i klartext att Sarah Sjöström kommer att ställas mot ryska simmare i kommande EM i Paris, 10-16 augusti, hennes planerade comeback i tävlingsbassängen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar