Nu börjar Anna det nya jobbet
Efter några veckors mjukstart är Anna Iwarsson redo att greppa ordföranderollen i RF. Hon känner förväntan.
– Jag är oerhört hedrad över att få medlemmarnas förtroende. Det ska bli roligt att få arbeta här, sa hon efter tillträdet ocvh omröstningen på tisdagen
Hon har redan prioriterat några frågor och det arbetet inleds omgående. Fler och bättre anläggningar, bättre villkor för eliidrottare, och att värna om värdegrunden, där vill hon lägga mycket energi,
Mandatperioden som ordförande sträcker sig fram till nästa ordinarie stämma i maj 2025.
– Som Sveriges största folkrörelse är möjligheterna och utmaningarna för idrottsrörelsen otaliga och mångfacetterade tack vare vår mångfald av idrotter och den samhällskontext vi verkar i. Men tre av de frågor jag verkligen brinner för är förutsättningar för att vi ska kunna fortsätta vara den starka samhällskraft vi är. Det första är plats att vara på. Idag är det brist på planer, hallar och andra idrottsanläggningar- och miljöer. Det behövs politiska initiativ på både nationell och lokal nivå för att komma framåt, säger Anna Iwarsson och fortsätter
Bättre för elitidrottare
– Det andra är att många elitidrottare har svårt att få vardagen och ekonomin att gå ihop. Våra gemensamma trygghetssystem måste fungera även för elitidrottare.
– Sedan är vår värdegrund, allas rätt att vara med utifrån sina förutsättningar, en hjärtefråga. Här är arbetet inom Idrottsklivet viktigt, där vi ökar närvaron i utsatta områden för att nå fler barn som står långt ifrån idrotten idag.
Extrastämman valde även Susanne Jidesten, ordförande i Svenska Basketförbundet, som ledamot i Riksidrottsstyrelsen i ett fyllnadsval eftersom Anna Iwarsson hade en plats i Riksidrottsstyrelsen sedan tidigare.
Frågan om förändrat elitidrottsstöd som lyfts av ett 20-tal medlemsförbund debatterades flitigt under extrastämman. Detta resulterade i att Riksidrottsstyrelsen ajournerade mötet under en kort stund för att sedan återkomma med nya förslag på förändringar efter att ha lyssnat in de synpunkter som framförts. Riksidrottsstyrelsens beslut om elitidrottsstöd står fast för 2024. Följande förändringar beslutades av extrastämman:
- Bifalla Flygsportsförbundets tilläggsyrkande om att riva upp det preliminära beslutet om landslagsstöd för 2025.
- Samtliga medlemsförbund med landslagsverksamhet inkluderas i arbetet med Riksidrottsförbundets elitstöd och #elitidrott2030
- De medlemsförbund som erhåller övergångsstöd kan erhålla behovsprövat operativt stöd från Riksidrottsförbundet elitidrottsavdelning där fokus är att ge stöd till det som redan är upparbetat och pågående.
- Processen som beskrivits av Riksidrottsstyrelsen gällande kommande målsättningar samt ekonomiska ramar och principer ska inkludera diskussioner om de ämnen som Svenska Gymnastikförbundet samt motionsgruppen yrkat på.
- Riksidrottsstyrelsens beskrivna process och förslag till Riksidrottsforum 2024 ska präglas av tydlighet och transparens.
- Förslag ska presenteras vid Riksidrottsforum 2024 avseende målsättningar och ekonomiska ramar och principer.
Dialog med förbunden
Den gemensam riktningen inom idrottsrörelsen kring utveckling och behov inom satsningen elitidrott 2030 är tydlig och oförändrad. Nu behöver vi ha en tät dialog framåt med medlemsförbunden. Det är angeläget att beslutade målsättningar och vägen framåt anses relevant och det kommer att diskuteras under det kommande året, säger Anna Iwarsson.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar