– Vi sparar i stort sett på allt vi kan

Skellefteå AIK:s vd, Per-Anders Israelsson, populärt kallad Pea, tillhör Ishockeyligans mest rutinerade ledare.

Anser du att ishockeyföreningarna är ute på hal is – just nu? Eller finns det så pass mycket i kassorna att ni klarar den nya, ekonomiska situationen?

– Ute på hal is har vi alltid varit, då det är vår idrott...men alla föreningar bromsar så gott det går 

- När pandemin slog till i mars så hade många av SHL-föreningarna redan kontrakterat stora delar av spelartruppen och tränare. 

- I sporten är i stort sett alla idag kontraktsanställda. Att hantera en pandemin är en helt ny erfarenhet för oss och vi lär oss hela tiden.

– Vi sparar i stort sett på allt

 Men ändå på hal is ..?

– Jag tycker inte att vi SHL-klubbar är ute på hal is i hur vi har hanterat pandemin. Det är inget scenarium som vi och ingen annan har varit med om tidigare. Det är inte helt enkelt att bromsa en SHL-klubb från en dag till en annan.

Klubbarna i Svenska Hockeyligan omsätter i genomsnitt 136 miljoner  enligt revisionsbolaget EY. 

TV-avtalet med Cmore garanterar varje förening omkring 40  miljoner kronor.

När det gäller biljettintäkter får varje klubb in mellan 30 och 40 miljoner i snitt.

Men hur ska det bli nu när det tillåts max 50 åskådare per match? 

Hockeyligans föreningar är ute på hal is, kan man anta.

Avslöjar siffrorna 

Tidningen Fokus har gjort en omfattande summering av ishockeyekonomin denna märkliga ishockeyvinter och kommit över siffror som föreningarna egentligen inte vill ska avslöjas. 

Men öppenheten varierar. Vissa föreningar ger klara besked. Några tiger om det mesta. 

Orsak? Vet inte, men det känns som om delar av ishockeyfamiljen inte vill att vi journalister ska snoka så mycket. Eller är orsakerna andra?

Fokus har hittat spännande uppgifter och konstaterar att klubbarna kunnat lösa en del av intäktsbortfallet från statligt håll, stöttande sponsorer och givmilda fans.

Brynäs har till exempel dragit in närmare två miljoner genom en supporterinsamling när Bertilsson och Berglund köptes in i truppen.

Örebro tog hjälp av insamlingar och sponsorer för att delvis klara ekonomin.

Många permitterar

Tolv föreningar har fortfarande spelare permitterade på tjugo procent trots att säsongen är igång. 

Skellefteå drog in omkring 200 000 kronor per månad när truppen permitterades.

Frölunda och Oskarshamn är de klubbar som inte korttidspermitterat.

Här är Tidningen Fokus ekonomirapport från SHL-klubbarna:

Alla klubbar har minst hälften av sina kostnader för personal. 

Största är den utgiftsandelen (spelarlöner) för Oskarshamn, Brynäs, Djurgården och Rögle. 

När det gäller egna kapitalet har Färjestad överlägset mest och Malmö minst.

Här är SHL:s fakta

Staplarna anger eget kapital (miljoner kronor) och andel personkostnader.

Färjestads BK  118,9     56%

HV 71                 46,4    63%

Skellefteå           47,5    58%

Frölunda             44,2    60%

Växjö                   29,9   62% 

Djurgården          29,3    65%

Luleå                   24,3    52%

Leksand              22,7    51%

Brynäs                16,2     65%

Rögle                  10,6     65%

Linköping             9,6      55%

Oskarshamn        7,5      71%

Örebro                 7,2      63%

Malmö                 2,9      56%  

Inte tappat så mycket

Hur är situatione i Skellefteå? Hurkompenserar klubben ni inkomstbortfallet?

– Vi sparar på i stort sett allt.  Vi har fått bidrag från staten i form av korttidsarbete och pengar via Riksidrottsförbundet, svarar vd, Per-Anders Israelsson.

Har tidigare/nya sponsorer ställt upp och bidragit? I vilka storleksordningar?

– När det gäller sponsorsidan har vi inte tappat så mycket som vi befarade jämfört med föregående säsong. Vi har en bra relation med våra samarbetspartners. En förutsättning var att SHL kom igång.

 Vi berättar öppet

Stämmer det att Skellefteå drog in 200 000 kronor per månad genom att permittera truppen?

– I dagsläget är inte spelarna i korttidsarbete utan det är delar av kontoret som är permitterat. Spelarna var i korttidsarbete fram till sista september med 20 procent.

Vad säger du – är Skellefteå öppet mot journalister när det gäller ekonomi? Eller är det hemligheter som inte ska ut?

– Med tanke på att vi lägger ut våra årsredovisningar på nätet så tycker jag att vi är väldigt öppna. Vi svarar i stort sett på alla frågor ni ställer, men frågorna måste också ställas.

Anser du att artikeln i Fokus far med osanning?  

– Jag avstår från att kommentera den.

Bo Fuhrman

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

En majoritet av idrottens specialförbund röstade mot riksidrottsstyrelsen vid Riksstämman i Göteborg på lördagsförmiddagen. Därmed kvarstår taket det ekonomiska stödet på tio procent. Förbunden gick emot Riksidrottsstyrelsens förslag till höjning.Riksidrottsförbundet fördelar varje år cirka 1,8 miljarder kronor, i statliga anslag, till specialidrottsförbund, idrottsföreningar och RF-SISU distrikt. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.