Politiker nonchalerar drömanläggning

En träningsanläggning med 140 000-150 000 besökare. Per år. Besökarna är både barn, unga och gamla, både kvinnor och män, både amatörer och proffs. Både invandrare, nysvenskar och gammelsvenskar. Till en mycket låg peng eller helt gratis kan de träna en hel dag. Tillsammans. Utan att vara medlem. Det stoppar nu politikerna.

Träningsanläggningen är ett typexempel på vad Riksidrottsförbundet eftersträvar. Men inte Stockholms Stad. För staden vill lägga ner Årstagolfen. Stadens styrande partier har inte ens brytt sig om att besöka platsen som lockar alla dessa 150 000 besökare.

Alla är inte golfälskare, jag själv t ex är det inte. Men när det nu finns en träningsanläggning som uppfyller allt det som Riksidrottsförbundet, och även staten, efterfrågar, nämligen en anläggning där vi alla kan träna utifrån våra egna förutsättningar, så är det mycket märkligt att staden vill lägga ner verksamheten.

 

Vill eller kan politikerna inte förstå

Politikerna som styr staden, socialdemokrater och miljöpartister, kanske redan vet hur Årstagolfen fungerar. 

Det måste vara skälet till att de inte kommer ut och låter sig visas runt. Ja, de har förstås redan sett utslagsplatserna, platsen där du kan träna dina puttar, kortbanan med nio hål, platsen där du kan hyra klubbor för 20 kronor eller där du köper en hink med bollar för 50 kronor. Och förstått att man inte behöver betala ett dyrt medlemskap för att få komma dit.

Okunnighet är därför kanske inte förklaringen till varför man beslutar att en träningsanläggning är onödig när man ska bygga bostäder. Utan att man bara inte gillar sport. Att man tycker att idrott är meningslöst, trots att alla andra känner till hur viktigt det är med rörelse. Att golf inte är något att bry sig om. Trots att det faktiskt går att träna här gratis eller väldigt billigt, och att man kan ta sig hit utan bil.

 

Bostäder mellan vägarna

Ett drömscenario. Egentligen. Men inte för Stockholms Stad tydligen. För man vill bara bygga bostäder mellan motorvägarna. Och lite park. Och kolonier. Men inte träningsanläggningar och idrottsmöjligheter där folket ska bo. 

30 hektar ska bebyggas, det är bra för det behövs bostäder i Stockholm. Tre hektar behövs för Årstagolfens träningsanläggning. Lika mycket som kolonilotterna får, 80 kolonister.

Den 26 maj tas det första spadtaget för Årstafältets bebyggelse. ”En plats för möten”, är stadens vision, ”möten mellan människor, mellan nytt och gammalt, mellan stad och park.”

Det berör och lockar så många

Det låter tjusigt. Men för golfklubbarna i länet betyder det att man inte längre får ta emot tusentals nyupplärda golfentusiaster som gått nybörjarkurser och därmed kunnat lära sig träffa bollen på Årstafältet. Och för 150 000 pensionärer, barn och ungdomar betyder det att chansen att mötas över generationer för att få frisk luft och motion, försvinner. För att ledande politiska partier inte orkar se den verklighet som bedrivs på fältet. Det är för sorgligt. Till och med för en icke golfälskande äldre svensk kvinna.

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen