"Här ska alla känna samhörighet"
I Kil strax nordväst om Karlstad välkomnar golfklubben nyanlända med öppna i armar – i samarbete med ortens språkcafé som blir navet i en satsning för att få nyanlända att komma in bättre i samhället genom golfanläggningen.
Lars Hultkrantz, 65, är ordförande i föreningen Integration Kil som bland annat driver ortens språkcafé sedan 2016.
Han har en bakgrund på olika chefspositioner i näringslivet och har valt att engagera sig ideellt i en av samhällets stora utmaningar: Hur får vi nyanlända att etablera sig i det svenska samhället?
Ska känna samhörighet
- Språkcafét Integration Kil kompletterar språkundervisningen de nyanlända får på SFI, Svenska För Invandrare. Här pratar vi svenska och umgås för att känna samhörighet och skapa nya kontakter, berättar Lars Hultkrantz som ser idrotten som en viktig del för att få nyanlända vuxna och unga – däribland ensamkommande pojkar från främst Afghanistan – att hitta sin plats och roll i det svenska samhället.
- Fotbollen lockar mest, men vi har även låtit främst de unga pojkarna prova på golf.
Nu ska det ske i mer organiserad form tillsammans med ortens största idrottsförening, Kils golfklubb. Satsningen heter Golf för nya vänner och drivs av Skånes Golfförbund i samarbete med Svenska Golfförbundet med medel från Allmänna Arvsfonden och RF-SISU, Riksidrottsförbundet – och i den här satsningen även RF-SISU Värmland.
- Vi har redan etablerade kontakter med de nyanlända och ensamkommande. Jag är rätt säker på att vi kommer att få ihop en grupp om sju-åtta personer som vill prova på golf, och förhoppningsvis fortsätta att ta grönt kort och komma in i klubblivet med hjälp av mentorer, det vill säga ideella krafter i både klubben och föreningen Integration Kil, säger Lars Hultkrantz.
Tage Nordkvist är ordförande i Kils golfklubb. För honom, liksom övriga styrelsen, är det en självklarhet att engagera sig i satsningen.
Rädda om varandra
- Vi som golfklubb är en viktig del av närsamhället och vill bidra till att nyanlända i Kil känner en samhörighet i en för dem kanske okänd sektor av samhället. Jag förväntar mig en positiv reaktion från medlemmarna eftersom medlemmarna i Kils golfklubb kännetecknas av stor grad fint bemötande – och för att vi är rädda om varandra.
Patrik Norlin på RF-SISU Värmland är konsulent och kontaktperson för Kils golfklubb. Han säger om satsningen på nyanlända:
- Jättekul att klubben vill göra den här satsningen, jag tror att man har alla förutsättningar för att lyckas inkludera fler nyanlända i klubben. Några nyckelfaktorer tror jag är de etablerade kontakter Lars redan har i föreningen Integration Kil och jag tilltalas av tänket med mentorer och mentorskap för att få med de nyanlända i klubben, så att de inte hamnar i en egen grupp vid sidan av klubblivet. Det känns genomtänkt och hållbart över tid. Jag och mina kollegor ser fram emot att stötta och finnas med som bollplank till Kils GK i detta arbete.
Satsningen påbörjas när vaccineringen är på plats i Värmland.
Thomas Björn
.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.
Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar