Konsten att utveckla eventet

Förmågan att utveckla och förnya ett arrangemang brottas åtskilliga förbund och klubbar med. Vanans makt får gärna övertaget och nästa tävling, cup eller event blir en kopia av föregående, trots att många suckar uppgivet. Människor är trygga i ett traditionellt tänkande. 

Men det finns undantag. Som Rally Sweden, unikt i VM-cirkusen med att ha en nostalgitävling insprängd i WRC-schemat – och dessutom på samma specialsträckor som “värstingbilarna”.

Oliver Solberg, SWE och Elliot Edmondson i måltribunen vid fjolårets tävling.

– Det är en enorm styrka. Framförallt får alla uppleva de gamla bilarna igen och kanske minnas tillbaka. Men de får människor uppleva kontrasterna och se utvecklingen och skillnad mellan farterna på de olika klasserna och bilarna, då och nu, säger fjolårets Historic-vinnare Christer Hedlund från Lycksele MK.

Elittävling och nostalgi 

Den smått unika Historic-tävlingen som avgörs parallellt lockade fram nostalgin hos såväl förare som publik under fjolårets tävling.

– Jag tror att alla som är uppväxta på 70- och 80-talet känner igen sig och uppskattar bilarna som exempelvis 1979-års VM-segrare Björn Waldegård körde på den tiden, säger Christer Hedlund.

I fjol segrade han efter dramatiskt sekunddrama som avgjordes första på den sista sträckan. Uppbackade och påhejade av en hel busslast med arbetskamrater från Lycksele fick 52-åringen och hans kartläsare Ida Lidbjer-Granberg stå i rampljuset och ta emot segerhyllningarna.

– Även om det kanske inte är på liv och död på samma sätt som när jag var ung så försöker man ju ändå maximera det som går när man väl har satt sig i bilen. Man är ju liksom ändå där och tävlar, säger Björn och skyndar sig snabbt att “döda” favoritskapet inför 2023-års tävling.

– Det kan ju bara gå sämre, skrattar han.

För även om segrarna ger tillfredsställelse så pratar han sig minst lika varm om rallyfesten och hela den fantastiska folkrörelse som motorsporten är. Det är alla saker i ett; kärleken till bilarna, timmarna i garaget och frustrationen över trasiga bildelar som aldrig håller ihop.

– Jag skulle säga att det är en extrem passion, jag älskar bilarna. Jag har två Ford Escort hemma i garaget och en lite nyare Volkswagen. Det är enormt tjusning som är svår att beskriva. När du sitter där och rullar fram till start, den pressen och nervositeten är absolut en kick, säger Hedlund.

Årets tävling har lockat 29 ekipage där hela fjolårs tät-kvartett kommer till start även i år. Extra glädjande är också att rally-legenden och WRC-föraren Mats Jonsson skruvat ihop Toyota Celica GT, samma modell som han vann Rally Sweden med 1992 och 1993.

Forshagasonen har 40 WRC-starter i karriären bakom sig och kommer vara den enda som köra fyrhjulsdrivet under Historic, vilket förstås ger honom favoritskapet.

Största rallytävlingen

Tävlingsledaren Leif Sjöström pratar sig varm om årets tävling och hela konceptet samtidigt med Sverige största rallytävling som är ett av Sveriges största årliga återkkommande sportevenemang och tillika Landets största rallytävling..

- Det är fantastiskt att vi kan bevara nostalgin i sporten och visa upp alla klenoder för motorentusiasterna. Det är många förare som trots sin ålder sparat pengar och skruvat ihop sina bilar för att de älskar sporten. Det är ren och skär passion. På lördag får vi också möjlighet att rulla över podiet på Red Barn Arena och visa upp oss för publiken framför huvudläktaren. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar.  I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.

Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen