Skärpta krav på vem som kan nomineras

Den oberoende granskningen av Setterwalls Advokatbyrå i Göteborg visar inte på klandervärt agerande bland personer inom klubbars och specialförbunds styrelser men det framkommer ändå förslag på hur idrottsrörelsen kan utveckla nomineringsprocessen av förförtroendevalda och öka transparensen.

− Riksidrottsstyrelsen och medlemsförbunden behöver titta extra på de åtgärderna, säger Anna Iwarsson tillförordnad ordförande Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.

−  Det handlar om att utveckla processer så att nomineringar till olika poster motsvarar de krav på förtroende enligt medlemmarnas krav. Det är viktigt att vi hela tiden utveckla vår transparens och vårt demokratiska system, fortsätter Anna Iwarsson.

Krävs förtydligande

Ett förtroendeuppdrag inom Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna innehåller höga krav, som allmän lämplighet och redlighet. Setterwalls konstaterar att granskningen inte visat på klandervärt agerande av personer i medlemsförbundets styrelse. I dialog med dem kommer nufrågorna att diskuteras för att hitta bästa väg utifrån de förslag till utveckling som Setterwalls också ger. 

− En rekommendation från Setterwalls är att förtydliga stadgarna och även ge en tydligare vägledning till kommande valberedningar. Vi behöver ha en öppen diskussion tillsammans med medlemmarna, säger Anna Iwarsson.

Riksidrottsstyrelsen har beslutat att frågan i ett första steg lyfts och diskuteras vid den träff i november dit ordföranden i samtliga medlemsförbund är inbjudna.

Setterwalls ger följande förslag på hur idrottsrörelsen kan utveckla nomineringsprocessen och öka transparensen:

"Vi rekommenderar ett "tydliggör de krav som ställs på förtroendevalda vad gäller deras lämplighet och redlighet,exempelvis via RF:s stadgar samt genom kravprofiler för samtliga förtroendeposter för ledamöter och ordförande i Riksidrottsstyrelsen.

Tydligare vägledning

 Utöver tydligare vägledning i både valberedningens och specialidrottsförbundens nomineringar för att öka förståelsen för arbetet för utomstående så finns det tydligare lämplighetskrav reglerade i Riksidrottsförbundets stadgar samt kravprofiler som klubbar och förbund kan använda. vid bedömning av lämplighet.

Advokatbyrån rekommenderar att det sker en översyn av processen kring nomineringar av förtroendevalda.

Det finns framför allt ett behov av att tydliggöra:

  •  om specialidrottsförbund eller valberedningen ska ansvara för att säkerställa lämplighetskrav.
  • Hur informationsdelning ska ske mellan Riksidrottsförbundet, specialidrottsförbund och Valberedningen (bl a säkerställa att information kan påverka lämplighetsbedömningen)
  • Vilken information valberedningen bör efterfråga i nomineringsarbetet

Advokaterna avslutar:

"Inom ramen för processen bör det också finnas förhållningssätt och strukturer för hur liknande ärenden, som kan eller skulle kunna kopplas till diverse missförhållanden inom idrottens värld, ska hanteras i såväl informations som nomineringar".

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.