Ingen revansch för största travbolaget

De kom till Elitloppet och hade en efterlängtad revansch och de fem segermiljonerna  i sikte. Inledningen stärkte förväntningarna, kusken Örjan Kihlström styrde till spets och tränaren Daniel Redén log. Men franska stjärnhästen Horsy Dream med Eric Raffin stod för en våldsam speed och sänkte Europarekordet när han vann på 1.08,0!

Daniel Redén och Örjan Kihlström.

 

Det blev ingen revansch för stall Zet, miljardären Bengt Ågerups och ansvarige Daniel Redéns jättesatsning som är störst i svensk travsport, men haft motgång två år i rad i Elitloppet, De kunde inte leva upp till sina egna förhoppningar 

Undvek media

Stall Zets storstjärna, Francesco Zet kom fyra i Elitloppet, vilket var en besvikelse. Och enligt uppgift undvek Daniel Redén media efteråt när journalister sökte förklaringar.
– Han vill inte prata med medierna just nu, sa en medarbetare från Stall Zet till Expressen.
Åren har gått. 2017 var Daniel en glad och förväntansfull kille som tog emot besök hemma på  Furuboda gård mellan Enköping och Uppsala.
Vi gick och sparkade i gruset på stallbacken innan vi fortsatte in i stallet för fika. Daniel var på gott humör och berättade glatt i solskenet om de föregående åren och allt som hade hänt i hans liv. Det var ingenting mot vad som väntade. 
Daniel är sedan dess den mest omskrivne och segerrike inom travsporten. Han är Ständigt efterfrågad både som tränare och som kusk. 
Som vid söndagens Elitlopp. Daniels stjärntravare,Fransisco Zeth, kom till start med  18 raka segrar (!) och inte en förlust på tre år. Hästen har matchats för att bli den verkliga vinnaren
-  Jag har aldrig haft en sån här häst tidigare. Han är obehaglig, som att han är synsk, har Daniel själv sagt om stjärnan.
Daniels intresse för hästar uppstod när pappan lät 11-åringen spela på Dagens Dubbel. Sedan fanns det inget tvivel om vad han ville och kunde göra. 

Utvald av miljardären

Varken han själv, fadern eller än mindre, miljardären Bengt Ågerup, kunde förutse eller förvänta sig att han hade sånt suveränt sinnelag och känsla för att jobba med och träna hästar.
Men upenbarligen såg Ågerup en sällsynt talang för han handplockade Daniel och erbjöd honom jobbet som ansvarig för verksamheten vid Stall Zeth på Furuboda Gård.   
Det innebar en vardag där Daniel också flög till till Kentucky och New Orleans med jämna mellanrum för att leta efter nya hästar.
Var det så att han inte han köpte miljonhästar vid sina besök gjorde han affärer via nätauktioner. Bengt Ågerup betalade och litade helt på sin adept.
Det var 2007 som Bengt Ågerup ville ägna åtminstone viss del av tiden åt affärer av annat slag. Hästintresset tog överhanden efter att han hade sålt sitt bolag för 3 miljarder.
Daniel berättar om vad som då hände:
- Jag hoppade av gymnasiet för att få börja jobba med hästar. Fick först en praktikplats på en ridskola men det var inte min grej. Sen kom jag i kontakt med travtränaren Stefan Melander och fick jobb hos honom. 
- Där gjorde jag allt, från skitgörat till att få umgås med hästarna, det som är bäst av allt.
Ett par mil norr om Enköping ägde Ågerup redan Furuboda, men grannfastigheten blev ledig. Tommy Hahné, välkänd travprofil, skulle sälja och Bengt Ågerup slog till.

Sa upp sig direkt

Snart nog rekryterades Daniel som ytterst ansvarig. Han som just hade börjat jobba hos Björn Goop i Karlstad.
- Jag  började med att säga upp mig. Bengt Ågerup hade då ringt mig.
- Själv hade jag ingen aning om vem Ågerup var men erbjudandet var så bra att jag undrade om någon drev med mig, skrattar han vid minnet
Ågerup berättade vad han ville bygga med ett eget stall och till chef för alltihopa ville han ha Daniel.
- Jag var inte mer än 28 år, och det bara snurrade till. Jag var tvungen att kolla allt, men då förstod jag vilken jättechans jag hade fått.
Numera är Daniel Redén ständigt aktuell och ett återkommande rubriknamn. Men det är ingenting mot uppståndelsen runt Bengt Ågerup. Ågerup startade sitt Q-Med i en hyrd sjukhusbarack i Uppsala 1993, och hade en makalös framgång med antirynkmedel. Försäljningen gav honom 3 miljarder.
Men Bengt Ågerups skatteaffärer förföljer honom, Han har ett skattekrav på rekordbeloppet 1,2 miljarder kronor i skatt och även skatteböter för att han inte har gjort rätt för sig under 2010-2013.
Skatteverket hävdar att miljardären lämnat felaktiga uppgifter och inte deklarerat för kapitalinkomster och aktiehandel.
Bengt Ågerups förklaring är att han har flyttat till Frankrike och Schweiz och betalar skatt i de länderna eftersom det är där han bor. 
Daniel Redén är också ständigt pressad. Men 2020 efter sitt livs triumf, vinsten i Elitloppet, upplevde han sina värsta dagar…
Ttvå dagar senare krossades allt när den norska travsajten tgn.no avslöjade att USA-födda Propulsion blivit nervsnittad – när hästen blir oförmögen att känna smärta, ett ingrepp som det är förbjudet att tävla med i Sverige och resten av Europa.
Daniel dömdes till att 100 000 kronor i böter för överträdelsen och stallet skulle dessutom betala tillbaka 26,3 miljoner i prispengar. 
– Det har varit tufft som fan, sa Daniel Redén i efterhand.
Men  han har en särklassig passion  och känsla för hästar.

Få tillbaka värmen från hästarna

- Ja, de  reagerar i mångt och mycket som vi människor. Jag är mycket mån om alla hästar och kan ofta få tillbaka samma värme.
Verksamheten vid Stall Zet expanderar ständigt. Nya byggnader, ny utrustning och ideligen nya hästar, egna och om inte annat inhyrda då många hästägare söker sig till Daniel. Numera är också träningsmöjligheterna exklusiva med två rakbanor om vardera 600 meter, en rundbana på en km och en skogsslinga om fyra km.
Enligt uppgifter har Daniel Redéns hästar sprungit in över 30 miljoner kronor per år, som mest 45,6 miljoner kronor 2022. Stall Zet drivs av Brixton Medical AB, ett bolag som 2022 hade122 miljoner kronor i tillgångar. Över 200 hästar finns i verksamheten 
Det  var vad det blev av passionen för hästsport som förenade en miljardär och en traventusiast. Och sannolikt känner de sig ännu mera motiverade nu, trots motgångarna.
Thomas Ejderhov

Fakta

Totalt besöktes Solvalla under fredag till söndag av 34.461 personer, jämfört med 37 844 personer i fjol, en minskning med nio procent.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen