Kindberg: en man av sitt ord

Jag måste erkänna att jag studsade till lite hemma i TV-soffan, jag också. Var det inte lite väl kaxigt av en nykomling som så sent som fyra säsonger tidigare hade spelat i Division 2, att prata om att ”vara med och tävla om mästerskapet” direkt på slutsignal…?
Men så tänkte jag ett varv till och kom fram till: wow, vad härligt med en idrottsledare som verkar vara säker på sin sak, har en plan och dessutom är beredd att berätta om det inför ”hela svenska folket” utan darr på rösten.
Det var min första erfarenhet av Daniel Kindberg.
Min andra var i den gigantiska hotellfoajén med vidunderlig utsikt på nybyggda hotellet Quality Hotel Frösö Park i februari 2016, när kollegan och redaktören för denna sajt, Thomas Ejderhov, intervjuade Daniel Kindberg för en artikel. Läs den gärna i sin helhet här.
Lyssna till ledarskap
Det var en ynnest att få sitta och lyssna till Daniel Kindberg under en och en halv timme, där han lugnt, sakligt och oftast mycket eftertänksamt lade ut texten om ambitionerna med Östersunds FK på hemmaplan och ute i Europa, och hans syn på ledarskap som verkar präglas av ledorden Långsiktig, Metodisk, Nydanande.
Det var något militäriskt taktiskt över honom, men ändå inte. För när Daniel Kindberg väl säger något är en intressant blandning av plan, kalkyl och känsla. Och verkar så ha varit sedan han tog plats som en av flera nya i ÖFK:s styrelse 2010, och då lade fast den nya färdriktningen.
Kanske inte så konstigt med hans bakgrund med FN-tjänst i Kongo, Libyen och forna Jugoslavien, bataljonschef i Boden, ett decennium som hög chef på byggjätten Peab och numera vd för kommunala bostadsbolaget Östersundshem AB.
Daniel Kindberg ger uttrycket ”Om du gör som du alltid har gjort, kan du inte förvänta dig ett annat resultat än det du fått hittills” ett ansikte. Han är inte rädd för att prova nya vägar, och vapendragaren Graham Potter är lika snabb att våga anamma idéerna och göra om dem till teaterföreställning, balett och annat som kan vidga en allsvensk fotbollsspelares vyer till att det finns ett rikt och varierat liv att ta del av utanför den kritade linjen.
Och på så sätt utvecklas som individ och kollektiv – och därmed också som fotbollsspelare och lag.
Spännande perspektiv
Det finns ett annat spännande perspektiv i sagan om Östersunds FK: inkluderingsperspektivet. Det mångkulturella laget börjar bli en symbol för ett Östersund i förändring. Totalt fanns tre regementen i Östersund – Norrlands Artilleriregemente A4, Flygflottiljen F4 och Fältjägarna IS. Dessutom fanns även tre skolor, Armens tekniska skola (ATS), Försvarshögskolan (FHS) och Militärhögskolan (MHS). All militär verksamhet lades ner från 1997 och successivt fram till sommaren 2006. Nedläggningen berörde sammanlagt cirka 1 400 personer och flera av myndigheterna som nu finns på A4 Campus bidrog med så kallade ersättningsjobb (källa: Campus Östersund)
Östersund har därefter, både i armkrok med Åre och på egen hand, växlat upp till något helt annat: en entreprenörsdriven stad där gamla kasernen omvandlats till hotell med Petter Stordalen i kulisserna, byggkranar som en naturlig del av stadssilhuetten och ett av Sveriges mest uppmärksammade integrationsprojektprojekt på ideell basis: ”Hej främling!”
Inkludering som profilering
Det ska bli spännande att se hur Östersunds kommun med destinationsbolaget i spetsen använder kombinationen entreprenörskap, ett fotbollslag som spelar mot de stora lagen ute i Europa och ett av Sveriges mest omtalade integrationsprojekt för att profilera Nya Östersund till målgruppen besökare, företagare och blivande invånare – liksom de som redan bor där och behöver bekräftelse på att de valt rätt ställe att bo på.
Nämligen Mitt i Sverige.
Mitt i händelsernas centrum.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar