En vinnare på och utanför banan

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

I prissamlingen finns bland annat 51 SM-guld, elva EM-guld, ett VM-guld, sex British Open-segrar och ett 30-tal internationella mästerskapstitlar. Det kan komma mer. Sin vinnarskalle har entreprenören Fredrik Johnson stor nytta av även på andra sidan squashväggarna.

Foto: ActiPro Event / privat

Inom svensk och europeisk squash har Fredrik Johnson från Linköping skaffat sig legendstatus under en lång och ärofylld karriär. Han var 18 år när han i junior-SM vann sin första individuella nationella titel. Han var 54 fyllda när han i höstas tog sin femte raka individuella EM-titel för veteraner.

– Det senaste EM-guldet var riktigt kul. Ingen har någonsin tidigare vunnit fem i rad, säger Fredrik med tydlig stolthet och glädje i rösten.

Lätt för att prata för mig

När Fredrik 1982, som nittonåring, valde att bli professionell squashspelare var han helt säker på en sak. Utan sponsorer och samarbetspartners är du chanslös därute.

– Jag blev min egen coach och manager. Jag har alltid varit social och har lätt för att prata för mig. Så jag lyckades komma igång, hade fler sponsorer än de flesta i världstoppen och levde ett bra liv som proffs mellan 1982 och 1993.

– Det är förstås inte tillnärmelsevis samma prispengar som i tennis, men jag tror squashen penningmässigt står sig väl i konkurrensen med övriga racketsporter, säger Fredrik.

Vykort från hela världen

Det är en sak att skaffa sig sponsorer. Minst lika viktigt är att vårda dem man har.

– Min ambition har alltid varit att hålla en tät kontakt med dem som gynnat mig. Jag besökte dem så ofta jag kunde, skrev regelbundet nyhetsbrev.

– När jag var ute och tävlade tog jag för vana att alltid skicka vykort – det här var före internet – till mina samarbetspartners, från världens alla hörn. Jag har tävlat i över 50 länder, så det har blivit mycket skrivande genom åren.

Sju-åtta träningspass i veckan

Fredrik Johnson blev snabbt hemtam och framgångsrik på den internationella proffsscenen. Som bäst nådde han en 16:e-plats på världsrankingen.

Även om proffskarriären avslutades 1993 så var det långt ifrån slut med squashspelandet och tävlandet. Han fortsatte att plocka SM- och EM-titlar och under senare år är det på Masters Tour (för veteraner) som han skördat sina största framgångar.

– Jag kör fortfarande sju-åtta träningspass i veckan och brinner lika mycket för sporten som tidigare. Jag hoppas kunna lägga ytterligare några mästerskap till samlingen, säger Fredrik.

Är dessutom försäljningschef i LHC

Fredrik Johnsons energi och vinnarskalle har tagit sig skarpa uttryck även vid sidan av squashbanan. Sedan 20 år tillbaka är han bland annat försäljningschef och sponsoransvarig för Linköpings elitserielag i ishockey.

– LHC är en av de klubbar som omsätter mest pengar i svensk ishockey, påpekar Fredrik.

Eftersom denne östgöte lever efter devisen ”dygnet har inte 24 timmar, det har 48 halvtimmar” så nöjer han sig inte med spela squash, sälja hockeyreklam och samtidigt ge fru och tre döttrar den tid och omtanke som krävs.

Driver eget företag

Han driver hemma i Linköping också det egna företaget ActiPro Event AB, som har åtta anställda och en omsättning på runt 18 miljoner kronor. Coachning, föreläsningar, marknadsföring och försäljningsuppdrag inom reklam och idrott står bland annat på företagets agenda.

– Cirka 20 procent av verksamheten är idag idrottsrelaterad. I huvudsak jobbar ActiPro Event mot företag. Vi hjälper till med kick-offs, jubileum, invigningar, mässor, personalaktiviteter och andra event där vi kan bidra med vår kompetens, säger Fredrik.

Världstävling på hemmaplan

Det finns en tydlig koppling mellan Fredrik Johnsons långa idrottskarriär och den egna företagsamheten. De senaste 15 åren har Fredrik, med sitt ActiPro Event, varit huvudansvarig för UCS Swedish Open, den näst största tävlingen på den europeiska squashtouren med en internationell titel att vinna. Bara British Open är större.

Fredrik lyckas år efter år locka en stor del av världseliten till Linköping.

– Flera proffsstjärnor ser UCS Swedish Open som en av årets höjdpunkter. Stämningen runt fyrglasbanan i Linköpings sporthall upplevs av vissa som den bästa i squashvärlden, säger Fredrik Johnson.

Huvudtävlingen i UCS Swedish Open 2018 avgörs 8-11/2, med kvalspel 6-7/2. Bland deltagarna finns världsettan och titelförsvararen Gregory Gaultier från Frankrike. Tävlingen arrangeras av ActiPro Event i samarbete med Svenska Squashförbundet, Linköpings Squashklubb, Linköpings kommun och Visit Linköping.

Jörgen Ohlson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen