Här kommer det en mångmiljonär

Charlotte Kalla har satt nytt rekord – i inkomster. Vinsten för Charlotte Kalla AB för redovisningsperioden 1 juli 2017-30 juni 2018 visar på ett miljonregn.

Charlotte Kalla, sprintkval, vid söndagens tävlingar under skidpremiären i Bruksvallarna. Foto Ulf Palm / TT

 

Det är SportExpressen som redovisar siffrorna för hennes bolag som hon äger till 100 procent.

Omsättningen ökade från 7,1 miljoner till 11,2 miljoner.

18 miljoner i eget kapital

Vinsten ökade från 4,1 miljoner till 7,6 miljoner.

Det egna kapitalet uppgår till nära 18 miljoner kronor.

Något liv i lyx unnar hon sig inte. Hon tog ut så lite som 270 000 kronor under räkenskapsåret.

Hennes manager Olle Håkanson sa efter Kallas succé i OS i PyoeongChang:

- Hon har ju inte direkt minskat i värde.

31-åringen tog fyra medaljer i OS, ett guld och tre silver.

Hanna Öberg nobbar också

Kalla är restriktiv när det gäller reklamkontrakt. Hon vägrar till exempel att ställa upp som reklampelare för spelbolag. Nyligen avslöjade Hanna Öberg, guldmedaljör i skidskytte i OS, att också hon nobbar spelbolagen. Öberg har sedan en tid tillbaka även Olle Håkanson som manager.

Vad är det som gör varumärket Charlotte Kalla så intressant? Olle Håkanson:

- Hennes totalt ärliga och genuina sätt. Hon är bara sig själv. Och den typen av personer kommer bara att öka i värde i en värld det vimlar av influencers som säger vad som helst för lite pengar.

Lär av Gunde, Charlotte!

En sak som Charlotte Kalla inte är proffs är när hon gör tv-reklam. Då är hon inte sig själv. Inte än men hon har tiden för sig. Hon ser spänd ut och läser ”innantill”. Hon borde ta lektioner av Gunde Svan som går direkt genom rutan. Det syns hur roligt Gunde tycker det är att stå i blickpunkten – förmodligen tänker han på gaget också.

Det är inte billigt att anlita Gunde men Charlotte har råd. 56-årige Svan grundlade sin förmögenhet genom skidåkningen. Hans bolag Vansbro Montage & Fastighetsbolag med dotterbolag hade vid redovisningen i december 2017 tillgångar på 9,7 miljoner kronor.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.