SOK dubblar sponsorintäkterna
- Vi har avtal på plats som gör att vi når visionen redan 2014, säger SOK:s ordförande Stefan Lindeberg.
Här är förklaringarna
Hur har då denna rekordsnabba utveckling varit möjlig?
Nya partners, långsiktiga samarbetsavtal, internationella avtal, profilering av Drömprojektet har tillkommit samt att värdet av det olympiska varumärket har höjts.
- Vi har också en vision om att 2020 ta 20 medaljer och för det krävs det ekonomisk styrka och resurser, konstaterar Stefan Lindeberg.
Behöver 80 miljoner
- Vi behöver intäkter på 80 miljoner kronor per år för att vi ska kunna ha 400 talanger i våra program. Talanger som får möjligheten att utvecklas mot världstoppen och potentiella medaljkandidater. Ska vi kunna uppnå den här visionen behöver vi till spelen ha 60 aktiva som har medaljkapacitet.
SOK har lyckats nå avtal där den långsiktiga visionen delas av partners som också ser värdet av att satsa på unga aktiva.
- Vi måste på egen hand säkra finansieringen och kan inte förlita oss på andras årliga beslut om olika bidrag. Därför har just långsiktigheten i våra samarbeten varit en av de viktigaste frågorna och det är glädjande att våra, både nya och gamla, partners har samma syn som vi, konstaterar Stefan Lindeberg.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Berhe Hagos (inte verifierad)
tors, 2013-09-19 15:22
1. Vad menar man med att utveckla talanger egentligen
Jag var i samspråk med någon från SOK vad det gäller finansiering av en Idrottstjej av högsta rank som Sverige har aldrig någonsin genomskådat förut. Ledningen i SOK förklarade då att de finansierar med stipendier och annat blivande talanger med upp till 400 000 SEK, men det skulle inte gälla denna ung person (23 år) som har världsrekord i sin gren då de utgår ifrån att hon skall använd vinstpengar för att finansiera sig. De räknar dessutom kalt att hon har sponsorpengar. Jag fick en sjuk känsla att de skiter i om hon springer och får guld för Sverige överhuvudtaget. Denna person har kammat hem Guld under 2013 och vunnit allt som kan vinnas för Sverige i hennes gren. Den känsla jag fick av SOKs ledning var att de uppskatar henne precis som vem som helst kan gör i Svensk gator men inget mer. Hon var som vem som helst helt enkelt set från deras ögon. Flickan ser och hör diskussionen och man kan läsa från hennes ögon att ”de bryr sig inte om mig”. Saningen är att hon är ny i Sverige och saknar alt så som lägenhet, bil, god ekonomi, etc. Hon behöver vinst pengarna för dessa. Jag förklarade detta till ledningen men då fick hon svar att de bryr sig inte om hennes speciella situation. Hon sa till mig efteråt ”de bryr sig inte om mig” Jag undrar, vad är meningen av SOKs arbete? Varför utvecklar man talanger? För vilket syfte? Det låter synskt om man inte bryr sig när de har utvecklats till högsta talanger i världsklass. Jag kan tänka mig att man inte behöver stöta idrottaren någon gång när idrottaren har fåt många sponsorer och börjar kamma hem millioner, men att ta alla idrottare i samma kam är helt fel och destruktiv. Jag uppmanar alla sponsorer att ifrågasätta och ställa högre krav på SOK. SOK skall, med mycket kraft hjälpa uppstigande Elit idrottare för att de inte skall förlora farten pga ekonomiska svårigheter. Sverige behöver mer guld i OS, VM, EM också. Det är mediokert resultat som det är idag.