RF och regeringen har en hemlig taktik
Det handlar om åtskilliga miljoner kronor när föreningarna ska betala en påtvingad moms – och utan att momsen på inköp kan utnyttjas eftersom det bara gäller företag. Och i lika hög grad belastas föreningarna av en avsevärt större administration. Att rekrytera kassörer torde bli oerhört svårt. Om nu EU:s direkt slår igenom.
EU synar vad Sverige gör
Att förhala frågan och att bara låtsas som att en bearbetning av problemet pågår håller inte längre. Thomas Karlsson, skattejurist vid RF, intygar:
- EU har koll på vad vi gör och hur vi resonerar.
Erik Kristow, sakkunnig vid kulturdepartementet instämde vid RF:s seminarium i Visby, är på samma linje:
- Vi har inget att vinna på att bråka med EU. Från regeringens sida vill vi gå båda EU och idrotten till mötes.
Stöd från regeringen
Finansminister Anders Borgs, kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn-Liljeroths samt integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabunis skrev i mars ett gemensamt brev till EU och där framhöll de svensk idrotts speciella karaktär och uppbyggnad.
- Vi känner ett starkt stöd från regeringen, betonade RF:s ordförande, Karin Mattsson-Weijber.
Anders Borg önskar nu ett tajt samarbete med RF och vill också genomföra en hearing för att utforma en taktik mot EU.
Svensk idrotts särart
En strategi som redan börjar ta form. Svensk idrotts särart ska betonas och bli vapnet i diskussionerna. Inte i något annat land i Europa är idrotten uppbyggd på samma sätt som i Sverige.
- Svensk idrott är speciell, ja, unik faktiskt och därför ska den utgöra ett undantag från EU-direktiven. Det måste vi få dem att förstå. Det gäller att verkligen beskriva vår särart, anslog RF:s generalsekreterare, Erik Strand.
- Det är medlemsperspektivet som ska betonas, fullföljde Karin Mattsson-Weijber och det lät som om hon tänkte på en liknelse med allemansrättigheterna och hur alla svenskar har tillgång till idrott enligt mycket demokratiska regler.
Idrotts-Sveriges omsättning?
Vid seminariet framkom att inte ens RF har koll på det idrottsekonomiska Sverige. Hur mycket omsätter omsätter föreningarna totalt, var en fråga. En annan hur många idrotts-AB som finns. Gissningsvis ett 25-tal, blev svaret. Detta apropå en möjlig sned uppfattning inom EU, dvs att elitföreningar som exempelvis Malmö FF och Färjestad förblindar.
Ändå kanske EU-kraven inte är av ekonomisk art i första hand.
En konkurrensfråga?
Kent Johansson fick nämligen alla åhörare att stanna upp i sina resonemang när han tog till orda. Med sin erfarenhet från uppdraget i Regionkommittén i EU, poängterade han:
- Egentligen är det inte momsfrågan eller intäkterna i sig som berör EU:s regelverk utan det handlar om konkurrentlagen.
Han tog exemplet från lilla Axevalla IF som säljer korv vid matcher och träningar utan att betala moms samtidigt som den lokala korvhandlaren måste betala moms. Varför ska det vara skillnad, undrar EU, enligt Kent Johansson.
Tänk om korvhandlaren också är ordförande i klubben, dessutom...
Svenskar så rättrogna...
En europeisk jämförelse visar att i de flesta länder följer man EU:s direktiv och sedan är tillämpningen flexibel. Vilket fick många vid seminariet att sympatisera med åsikten att det bara är i Sverige vi ska vara så rättrogna...
RF:s egen kartläggning visar att att de nordiska grannländerna, men även exempelvis Bulgarien, Italien och Österrike har momsregler som gynnar ideella organisationer.
Annars förekommer en väldigt fri tolkning av reglerna lite varstans.
- Momsdirektivets regler för ideella organisationer är gamla och tar inte hänsyn till skillnader mellan olika medlemsländer. Den här kartläggningen visar att betydligt fler länder än Sverige har problem, tyckte Karin Mattsson Weijber.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Klagande parter, bland annat Happy Golfer AB med flera och med över 100 000 medlemmar kan välja fortsatt strid i Patent och Marknadsdomstolen, en del av Stockholms Tingsrätt.
Konkurrensverket tar inte ställning till om ”konkurrensbegränsande samarbete/missbruk av dominerande ställning ägt rum”.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















