Haverikommission i Hammarby

Det har blivit lite väl många turer av de mest skilda slag i Hammarby den senaste tiden. Som en konsekvens tillsätts rena haverikommissionen. Framför allt ska personer i ledande befattning tvingas redovisa om de har investerat egna pengar i spelare med förhoppningen om ränta vid en försäljning.

- Vi vill inte att någon ska misstänkas för att ha ”mörkat” intressen i vissa spelare. Allt ska redovisas öppet precis som en insiderlista hos börsbolagen, säger Kent Hertzell, tf ordförande i Hammarby IF Fotbollsförening, till Svenska Dagbladet.

Vill skapa en etisk kod

- Vi vill ta fram en etisk kod. Det är inga konstigheter egentligen. Börsbolagen har ju öppenhet, varför ska inte vi kunna ha det för att undvika misstänksamhet och spekulationer.

Uppgifterna om märkligheter i Hammarby har nästan saknat gräns. Media hr rapporterat om:

att Per Magnusson innan han blev ordförande i Hammarby Fotboll AB hade fakturerat klubben stora belopp. Dessa så kallade "juridiska konsultationer" ska ha skett under den tiden som Magnusson arbetade som advokat. Han ska då ha fakturerat klubben för 93 750 kronor för låneförhandlingar och under åren 2007-2009 ska Magnusson, enligt Aftonbladet, ha plockat ut motsvarande 2,5 miljoner kronor.

att sportchefen Thomas Andersson ska ha gått bakom ryggen på sin egen styrelse och stoppat Ajaxs bud på Linus Hallenius samtidigt som andra representanter för klubben förhandlade i hemlighet med Genoa. ”Vi fick aldrig något bud från Ajax i alla fall. Mer vet jag inte”, säger dåvarande ordföranden Henrik Wesslén.

att det fanns två olika kontraktssummor när förhandlingarna pågick mellan Hammarby och Genoa och skillnaden bestod av inte mindre än 7,6 miljoner kronor. Vem eller vilka som stod bakom det här är inte klarlagt även om vissa personer är utpekade.

Transferkorgen  bakom värvningar

Kent Hertzell är tf ordförande i Hammarby IF Fotbollsförening, vars styrelse, försöker röja upp och få ordning på både beteenden och uttalanden.

Alla besynnerliga uppgifter runt spelarövergångar har prioriterats. Personer inom och utom klubben har investerat i spelare och dessutom har vissa lånat ut pengar vid olika affärer, nu måste dessa personer träda fram.

Förre vd:n Michael Andersson har tillsammans med avhoppade styrelseledamoten Per Apelgren och förre spelaren Mikael Lindqvist ingått i en grupp, benämnd Transferkorgen, som satsat privata pengar.

Måste redovisa fakta

- Jag tror inte att Michael och andra avsiktligt ”mörkat” sina intressen men det har inte funnits någon bra form av redovisning för den här typen av ärenden. Det vill vi ändra på, säger Kent Hertzell i Svd.

Nu ska styrelseledamöterna redovisa sina eventuellt egna intressen.

- Jag sitter med i gruppen och tänker driva det så, menar Hertzell.

Michael Andersson har hävdat att han agerade enbart för Hammarbys bästa och att överskott har gått till klubbens ungdomsfotboll.

Lars (inte verifierad)

ons, 2010-09-15 21:29

1. JAG

HOPPAS FÖR FANSENS OCH KLUBBENS FRAMTID SOM ÄR BEROENDE AV SINA HÄNGIVNA FANS ATT DET OM SÅ ÄR FALLET ATT SANNINGAR KOMMER FRAM.

Hasse (inte verifierad)

tors, 2010-09-16 08:31

2. Felvalen till styrelsen för 2,5 år sedan har kostat

Problemet i Hammarby har varit att några personer har kört föreningen men framför allt AB´t som om det vore deras eget företag. Om dom gjort det kompetens och kunskap hade det gått obemärkt förbi men tyvärr var det ett gäng klåpare som trodde dom kunde köra allt som sitt gamla IT-företag. Pinsamt men nu är dom äntligen borta

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen