Förfallet för Örebros elitlag

Det är knappt ett år sedan som Örebro utsågs till "Sveriges bästa idrottsstad". I dag är situationen en helt annan. Först tvingades Örebro elitseriedamer i innebandy att lägga ned verksamheten, nyligen kom rapporterna om att allsvenska ÖSK saknar medel och nu är damallsvenska Örebro i akut ekonomisk kris.
Närkingarna frågar sig vad som sker i stan. Det ena elitlaget efter det andra har besvär. För bara ett år sedan röstade Örebro fram som årets idrottsstad. Foto: Fredrik Sandberg, Scanpix

 

Örebro är Sveriges sjunde stad till folkmängd men bäst av alla när det gäller idrott, fastslog en jury som SVT ledde för drygt ett år sedan.

En rad framgångar

Framgångarna stod formligen på kö - cupmästare i damfotboll,lilla silvret i herrfotboll, kvalseriehockey, toppbasket, innebandy, volleyboll och från hösten handboll i damernas elitserie och i herrbandyn nådde man kval till eliten. Örebro har toppidrott i alla de stora sporterna.

Därtill bl a motorstjärnor som Markus Eriksson, Richard Göransson, Fredrik Ekblom och Fredrik Lindgren.

Det var ingen hejd på medvinden och kommun gjorde allt för att nyttja PR-framgången.

Nu uppförsbacke

I dag krävs hjälp från samma kommunledning. Det saknas pengar i stans båda allsvenska fotbollslag.

Senast i går tvingades KIF Örebro kalla till presskonferens med anledning av den ekonomiska situationen i föreningen.

Klubbchefen Max Erhagen och ordförande  Charlotta Nordenberg  hade inget annat val än att medge att en hotfull situation har uppstått. Klubben är i akut ekonomisk kris och riskerar att försättas i konkurs om inte nytt kapital kommer in snarast.

Båda saknar sponsorer och åskådare

Uteblivna sponsorintäkter och vikande publiksiffror ska vara orsaken till den ekonomiska situationen.

- Om vi inte får in 400 000 innan fredag har vi inget annat val än att lämna in en begäran om konkurs, säger ordföranden Charlotta Nordenberg.

Läget är så allvarligt att man inte ens kan lova att hemmamatchen mot Jitex på lördag kommer att spelas.

Verkligheten har inte motsvarat utfallet – åskådare och sponsorer har inte lockats i den grad man hoppades och nu fattas 1,3 miljoner kronor i första hand. Det är vad som krävs för att fullfölja den här säsongen.

Kommun ställer upp igen

En förhoppning finns om att kommunen ska kunna hjälpa till, men så sent som förra året fick Kif Örebro 1,6 miljoner kronor av kommun.

Ändå vill Björn Sundin (S), kommunalråd med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor, lova hjälp igen.

- Kommunen kommer att hjälpa Kif att reda upp det här, men vi tänker ställa tuffa motkrav, säger Sundin till tidningen NA.

- Vår utgångspunkt är att vi ska ge Kif en chans att reda upp det här. Hur det ska gå till får vi diskutera med Kif, men vi kommer att hjälpa Kif, det blir ingen konkurs i det här läget, lovar Björn Sundin.

Vädjar till företagen

När det gäller ÖSK har klubben skickat ut ett nödbrev där man ber sponsorerna om mer pengar.

- Vi har förlorat ungefär en kvarts miljon per match, säger vd:n Jan Karlsson.

ÖSK är i sportslig kris och befinner sig på nedflyttningsplats i allsvenskan. Den ekonomiska situationen är lika besvärlig.

Skälet -  betydligt lägre publikintäkter än vad budgeten anger. Snittet för 2012 ligger på 6 330 åskådare – att jämföra med i fjol då ÖSK snittade 7 400 åskådare per match.

Apropå Örebro så tvingades elitserielaget för tjejer upphöra med sin verksamhet beroende på att det också saknades pengar.

LDB saknar 1,5 miljon

I damallsvenskan finns det ytterligare en klubb med stora besvär. LDB Malmö saknar närmare 1,5 miljoner kronor och pengarna kommer sannolikt att vara slut i månadsskiftet oktober/november.

- Jag kan inte bortse från risken att vi går i konkurs. Men i så fall ska vi göra det med ett SM-guld, sade klubbdirektören Nicklas Carlnén.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Den här säsongen har Svenska Ishockeyförbundet genomfört en viktig satsning. Ppedagoger från NIU-gymnasieskolor ska delta på juniorlandslagssamlingar. 

– Vi är nästan överväldigade över de positiva reaktioner som den här satsningen har fått, säger Mikael Rundgren, NIU-ansvarig på Svenska Ishockeyförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.