Räcker de kommersiella krafterna här?

Pengar i en folkrörelse, är det förenligt, i synnerhet vid behovet av miljoner. Och, räcker de kommersiella krafterna till i vårt land?
Ledande frågor när Center for Sport and Business på Handelshögskolan hade sin partnerdag.   Framtidsfrågor utmanade de närvarande som skulle försöka ta ställning. Ämnet är gränslöst, åsikterna och svaren likaså.
Miljonerna flödar in i idrott - från alla möjliga håll. Och Sverige är inget undantag

 

Pengars betydelse för idrott och idrottens utveckling blir allt viktigare. Sverige är ett litet land men ändå med god förmåga att med små medel nå ganska goda idrottsframgångar, men klarar vi av att behålla internationell konkurrenskraft framöver eller kommer svagare ekonomi inom idrotten även erodera vår konkurrenskraft. 

Konsekvens av investeringar

Varför ökar intresset att investera i idrott? Vilket värde har idrott? Hur påverkar ekonomiska intressen och drivkrafter svensk idrott?
Intresset att investera i idrott har ökat under senare år. Detta har medfört att stora pengar kommer in i idrottens ekonomi från såväl private equity bolag som internationella fonder. De nya pengarna medför att nya ägare och intressenter också har andra intressen som inte alltid överensstämmer med de normer och värdegrunder vi har i dag.
Det märks i de konflikter som uppstår inom fotbollsklubbar som exempelvis Milan och i golfens LIV tour. 
Pengar påverkar idrotten och ger resultat, såväl ekonomiskt som idrottsligt. De sex ledande fotbollsklubbarna i England har både en bättre ekonomi och soliditet än vaD de övriga lagen I Premier League Hr tillsammans. Det leder till en förmåga att kunna agera långsiktigt och säkerställa sin position, samt att utveckla sin affär till att bli än starkare. Det visar Handelshögskolans systematiska utvärdering av Premier League. Intressant är att strukturen för utvärdering av idrottsklubbar planeras att utvecklas till svenska förhållanden.
Värdet av idrotten är mångfacetterad. Investerare är inte en unison grupp som alltid söker maximal avkastning, utan det finns olika mål och drivkrafter för att investera i idrott. Ibland är idrotten de primära objekten med passion för utveckla lag eller idrott. Men avkastningen från investeringarna kan ibland komma från andra monetära flöden som finansiella upplägg, fastigheter, arenor, medier eller produkter som skor eller energidrycker. 
Det finns även andra värden. Ser man till investeringar i idrotter och världsmästerskap så har Qatar, trots den svenska kritiken avseende mänskliga rättigheter och jämlikt samhälle, parallellt med de idrottsliga investeringarna utvecklat sin position som en internationell fredsmäklare. Qatarses av många länder som en trovärdig internationell part och de medlar bland annat i Israel-Hamas konflikten. En roll som troligen någon från Sverige, Norge eller Finland skulle axlat för 20 år sedan. 

Del av geopolitisk balans

För många länder är idrottens värde en del i den geopolitiska balansen och nationella idrottssatsningar är mer regel än undantag. Kina har haft idrotten som en central del i sin långsiktiga planering. Peking har haft både sommar och vinter OS i relativ närtid. Friidrotts-VM återkommer till Peking 2027 bara tolv år efter att samma stad hade mästerskapen senast.
Den ekonomiska utvecklingen inom idrotten kommer inte lämna Sverige opåverkat. Det har vi redan sett inom skidor där FIS vill centralisera intäkterna för att skapa bättre kommersiella villkor för ”hela” idrotten, samtidigt som svenska förbundet vill behålla rättigheter i Sverige och därmed värna den nationella utvecklingsförmågan. 
För svensk idrott som helhet behöver vi diskutera hur vi ska agera framöver. Hur kan vi förbli konkurrenskraftiga? På vilket sätt behöver den svenska idrottsstrukturen anpassas? Hur utvecklar vi modeller som tar hänsyn till såväl ekonomiska drivkrafter som vårt ursprung i som en folkrörelse? 
Detta är frågor som behöver diskuteras och även ageras på i närtid om svensk idrottsrörelse ska vara stark även om tio år och därefter. Kanske har Giuseppe Tomasi di Lampedusa citat aldrig varit mer central för svensk idrott.  'If we want things to stay as they are, things will have to change.
Staffan Movin 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen  hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår