De vill bygga nytt Scandinvaium

Behovet av en ny arena som ersätter Scandinvavium i Göteborg blir allt mer påtagligt. Nu erbjuder sig åtta stora bygg- och fastighetsföretag att bygga. Och samtidigt avvaktar uppstickaren i branschen, Ola Serneke.
Scandinavium har varit platsen för hundratals evenemang sedan invigningen den 18 maj 1971. Men nu har hallen gjort sitt och i Göteborg planeras för en multiarena.

 

- Perfekt, då är det ett gott tecken att vår idé om att kommunen ska göra en markanvisningstävling är korrekt, säger Ola Serneke i en kommentar. 

Flera om budet

Hans företag är en framträdande aktör och har tidigare visat intresse för ett arenabygge. Men Serneke ingår inte i den gruppering som nu har trätt fram.

- Givetvis så direktanvisar kommunen inte till dessa åtta bolag utan det kommer bli en tävling där bästa bolag vinner. Då blir det ju en fråga om vem som betalar högst och har bästa lösningen arkitektoniskt och innehållsmässigt, säger Ola Serneke. 

Han fick ta del av nyheten att åtta företag hade gått samman för att bygga en arena. Fick de bara en markanvisning var de beredda att finansiera en ny multiarena.

Balder, Castellum, HSB, Platzer, Riksbyggen, Skanska, Stena Fastigheter och Wallenstam så en gemensam lösning med en jättearena mellan Valhalla och fram till Ullevi.

Ska finansiera hallen

De föreslog ett komplex med bostäder, affärer, restauranger och hotell och allt detta skulle finansiera multiarenan. En grov kostnadsberäkning i dag stannar på 2 miljarder.

- Vi har bestämt oss för att samarbeta i den här frågan. Att just de här bolagen har valt att gå ihop beror på att det finns en förankring sedan många år i just Göteborg. Vi har verkat väldigt länge tillsammans – och kommer att ha långsiktiga perspektiv på bolagens satsningar i Göteborg säger Thomas Dahl, Wallenstam, till GP. 

- Vi tycker att det att var ett väldigt bra beslut av politikerna, att modernisera och bygga en ny arena i stället för Scandinavium. Gemensamt för oss är också att vi inte bara tycker att det är en arenafråga – utan det är ett stort stadsutvecklingsprojekt för den här delen av stan. 

Bolagen får tävla

- Det gör det möjligt att knyta ihop det här med resten av stan. Och där är arenan en viktig ingrediens för att det ska hänga ihop, betonade Thomas Dahl.

I Göteborg finns en politisk enhet om att det är dags att bygga en multiarena. Till nästa höst ska utredningen vara färdig. 

De åtta bolagen ska framöver bilda ett konsortium. 

- Vi inser att det naturligtvis blir en markhänvisningstävling. Det måste ju ha sin process. Vi vill tydligt signalera att vi vill ta ansvar för stadsutvecklingen, säger Lars Göran Andersson på HSB.

Thomas Ejderhov

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja