Multiarenan blir dubbelt så stor

Ola Serneke tar sats igen. Entreprenören bakom jättearenan i Kviberg i Göteborg vill nu komplettera anläggningen med en enorm skidhall för utförsåkning samt en unik multisportarena. Och lite till...
Skidåkning inomhus i en backe med en längd om 360 meters och en fallhöjd på 60 meter. Det är en av delarna i den planerade jättesatsningen i Göteborg. Illustration: Okidocki Arkitekter

 

Ola Serneke befinner sig i Italien för att starta i skidloppet Marcialonga. Som byggare har han varit en föregångare för många och flitigt tränat i skidspåret i den befintliga hallen som byggdes för två år sedan.

Då handlar det om skidor på tvären. Samtidig med träningen har han i allra högsta grad varit delaktig i planeringen och utformningen av en gigantisk anläggning för skidor utför.

På flygbilden ser ni den enorma skapelsen. Backen ska bli 360 meter lång med en fallhöjd på 60 meter.  

Redan när han projekterade dagens hall betonade han betydelsen av ett hus med ett skiftande utbud och aktiviteter som ger en driftsekonomi. I hallen finns en fullstor fotbollsplan med läktare, gym, sportbutik, idrottsklinik, restauranger, hotell, skola, träningshallar samt skidspåret. Och det är där han nu går vidare. Det skidspåret ska förlängas med 2,9 km. 

Nu är avsikten att göra ett tillbygge av format.

Unik i Europa

Skidbacke, två torg med restauranger, sju tennisbanor inne, tre utomhus, och en multisportarena för en rad olika sporter och inte minst en bana för velodromcykling.

Han är uppmuntrad av medvinden i dagens hall som kostade dryga 800 miljoner kronor och ser nu möjlighet att uppföra något som inte finns i hela Europa och som skulle locka åtskilliga människor.

Ola Serneke har tidigare medgett att det har funnits intresse från flera länder om att kopiera eller bygga något med multiarenan som modell.

Nu hoppas han få möjlighet att skapa det han drömt om kompletterat med drygt 1800 bostäder för att det också bekosta jättesatsningen. 

Enligt Björn Siesjö, stadsarkitekt i Göteborg, så finns det en "försiktigt positiv" ton hos de styrande. 

- Det som finns därute har blivit bra. Det är klart att det här är ett kul förslag. Det är storslaget och har en arkitektonisk form som säkert kan bli lyckad. Men det återstår fortfarande en massa överväganden, om det passar och om det är möjligt. Men det är ett fint förslag, säger Siesjö till GP.

Arenan i medvind

Okidoki Arkitekter står bakom förslaget med skidbacken och bostäderna.

- Det är dels en spektakulär byggnad och dels har den kopplingen till en stadsutveckling som stärker de nordöstra delarna av Göteborg. Skidbacken kopplas till bostäder och vi kommer att integrera de olika delarna och skapa mötesplatser.

I ett mail till GP skriver Ola Serneke:

- Vi har haft en mycket positiv utveckling av den befintliga anläggningen och vill fortsätta förstärka med ytterligare möjligheter för föreningar, företag och privatpersoner att utöva idrott i trevlig och unik miljö.

Företaget Serneke är också involverat i en annan stor satsning, planeringen av Borås Isarena med en isyta inomhus om 65 x 115 meter och bostäder.

Thomas Ejderhov  

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen